Aktualność Miasto

Nowa Sól okiem turysty

Czyli z czego Nowa Sól słynie w regionie, w Polsce i na świecie.

Nowa Sól to mała miejscowość z zaledwie 40-tys. liczbą ludności, jednak mało kto wie, że w województwie lubuskim zajmuje ona trzecie miejsce pod względem wielkości – zaraz za Gorzowem Wielkopolskim i Zieloną Górą. Prawa miejskie otrzymała w 1743 r., jednak pierwsze wzmianki o Nowej Soli pojawiły się już w XVI w. Miasto to oferuje nie tylko ciekawe zabytki, ale również wiele atrakcji. Wybraliśmy te najbardziej interesujące.

Magazyny solne

Chcąc lepiej poznać historię miasta, warto zwiedzić najważniejsze niegdyś miejsca w Nowej Soli, czyli magazyny solne. Dwa z nich wpisane zostały na listę zabytków. Najstarszy budynek, znajdujący się na placu Solnym, pochodzi z II poł. XVIII w. Młodsze magazyny znajdują się natomiast w okolicach portu. Do przechowywania soli służył także młyn wodny, który możecie podziwiać przy ul. Grabarskiej.

Podnoszony most

Most znajdujący się przy ul. Portowej to unikat w skali Polski i Europy. Jego wyjątkowość polega na tym, że jest jest to most z podnoszonym przęsłem, co umożliwia wpływanie do portu również dużym jednostkom. Most działa od 1927 r.

Park Krasnala

Po drugiej stronie ulicy znajduje się słynny Park Krasnala, w którym znajdziemy okazałe figury i największego ogrodowego krasnala na świecie! Krasnal Soluś ma 541 cm wysokości i znalazł swoje zasłużone miejsce w Księdze Rekordów Guinessa. Park Krasnala to nie tylko doskonała propozycja na niedzielne popołudnie dla całych rodzin, ale także element, z którego Nowa Sól słynie na całym świecie. To tutaj produkowane są bowiem ogrodowe figurki w przeróżnych rozmiarach, cieszące się uznaniem w kraju i za granicą.

Park Wodny

Zlokalizowany zaraz za Parkiem Krasnala, Park Wodny w Nowej Soli to doskonała propozycja dla osób, szukających wypoczynku przy wśród zieleni i wody. Wiele atrakcji znajdą tutaj także rodziny  dziećmi.

Secesyjne kamienice

Przy głównych ulicach miasta: Zjednoczenia, J. Piłsudskiego i przy Placu Wyzwolenia znajdują się świetnie zachowane kamienice secesyjne. Warto je zobaczyć, aby móc podziwiać niezwykły kunszt wykonania, którego trudno szukać w nowoczesnym budownictwie.

Dawny ratusz

Nowosolski ratusz powstał w XVI w. dla cesarskiego urzędu solnego i do dzisiaj w budynku tym mieszczą się przeróżne organizacje i instytucje. Liczne przebudowy spowodowały, że zachowały się jedynie zabytkowe fragmenty.

Winnica Kinga

Mówiąc o województwie lubuskim nie sposób pominąć tematu wina, z którym rejon ten jest kojarzony. W Nowej Soli znajduje się jedna z najpiękniejszych lubuskich winnic – Winnica Kinga, działająca od 1985 r. Jej oferta obejmuje zarówno enoturystykę, jak i szkółkarstwo i winiarskie przetwórstwo. Odwiedzając winnicę, koniecznie zabierzcie do domu słynne konfitury winogronowe, ocet winny, kiszone liści i owoce zalewane na bazie wina.


Tagi
Czytaj więcej