Aktualność

Nowa Sól pożegna kopciuchy. Nawet 5 tysięcy złotych dofinansowania dla mieszkańców

Zbliża się pierwsza edycja Miejskiego Programu Wymiany Pieców pod nazwą „Żegnamy kopciuchy”. Kto może wziąć w nim udział? Co zrobić, aby otrzymać dotację? Sprawdź.

„Żegnamy kopciuchy”. Nowy program w Nowej Soli

Oficjalnie zakończyły się przygotowania do nowego programu „Żegnamy kopciuchy”, który jest kolejnym krokiem w walce o poprawę jakości powietrza. Już w nowym roku mieszkańcy będą mogli starać się o dofinansowanie na wymianę wszystkich pieców opalanych paliwem stałym. Zastąpić je mają bardziej ekologiczne rozwiązania. Jakie opcje są dostępne? Chętni do wzięcia udziału w akcji mogą zdecydować się na kotły gazowe, kotły na lekki olej opałowy, piece zasilane prądem elektrycznym, a także kotły na paliwo stałe albo biomasę, które charakteryzują się ściśle określonymi parametrami i spełniają wymogi ekoprojektu lub podłączenie się do sieci ciepłowniczej połączone z likwidacją tzw. kopciuchów.

Nowa Sól pożegna kopciuchy. Nawet 5 tysięcy złotych dofinansowania dla mieszkańców

Weź udział w programie, otrzymaj dotację

Miejski Program Wymiany Pieców ma potrwać od 2022 do 2026 roku i jest skierowany nie tylko do wszystkich osób fizycznych oraz najemców nieruchomości komunalnych, ale również wspólnot mieszkaniowych, które posiadają tytuł prawny do nieruchomości znajdującej się w granicach administracyjnych Nowej Soli. Jak informują władze miasta, dotacje będzie można przeznaczyć na zakup nowego, ekologicznego urządzenia grzewczego lub za ich pomocą pokryć koszty przystosowania pomieszczenia pod zabudowę węzła cieplnego zasilanego z sieci ciepłowniczej. Wysokość środków to nawet 5 tysięcy złotych dla mieszkańców oraz 8 tysięcy w przypadku wspólnot mieszkaniowych. O czym koniecznie trzeba pamiętać?

  • Dotacje będą przyznawane jednorazowo, po całkowitym zrealizowaniu przedsięwzięcia oraz złożeniu odpowiednich dokumentów do rozliczenia.
  • Przed przystąpieniem do wymiany pieca koniecznie trzeba podpisać umowę o dofinansowanie.
  • Bezpośrednio przed przekazaniem środków kontrolerzy sprawdzą, czy nowe źródło ciepła zostało zamontowane właściwie.

Więcej szczegółów programu oraz załączniki do pobrania znajdziesz na stronie nowasol.pl.


Przeczytaj również: Szukasz pracy w Nowej Soli? Sprawdź oferty

Przeczytaj również: Urlop w 2022 roku. Kiedy wypadają długie weekendy?


Do kiedy się zgłosić?

Dotacje będą przyznawane wyłącznie do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel w danym roku budżetowym. Decyduje kolejność zgłoszeń. Chcesz wziąć udział w programie? Udostępnij swój wniosek w terminie od 1 do 28 lutego:

  • w biurze podawczym Urzędu Miejskiego w Nowej Soli, ul. Piłsudskiego 12
  • lub za pośrednictwem poczty elektronicznej – na skrzynkę podawczą urzędu, opatrzone podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym ePUAP.

Uwaga! Wnioski złożone przed rozpoczęciem lub po zakończeniu naboru nie będą rozpatrywane. Dodatkowych informacji o programie może udzielić Pełnomocnik Prezydenta ds. Wymiany Źródeł Ogrzewania pod numerem telefonu 68 459 03 39  lub drogą mailową: ekologia@nowasol.pl.

Źródło informacji i plakat: nowasol.pl, fanpage Jacka Milewskiego, prezydenta Nowej Soli


Tagi
Czytaj więcej