Aktualność Miasto

Nowa Sól rozprawia się z azbestem! Rusza nabór wniosków

Nowa Sól wspiera właścicieli nieruchomości, w obrębie których znajdują się szkodliwe dla zdrowia wyroby azbestowe. Już teraz mieszkańcy mogą składać wniosek o usunięcie pokryć dachowych z eternitu. Sprawdź zasady programu.

Na czym polega szkodliwość azbestu?

Kiedyś cieszył się ogromną popularnością w budownictwie, dziś zaliczany jest do najgroźniejszych zanieczyszczeń na Ziemi. Szkodliwe działanie azbestu, który ze względu na swoje właściwości wykorzystywany był m.in. podczas produkcji pokryć dachowych, ujawnić się może nawet po wielu latach. Na czym to właściwie polega? Najprościej mówiąc, kiedy oddychamy powietrzem zanieczyszczonym włóknami substancji, przedostają się one do płuc, skąd są praktycznie niemożliwe do usunięcia. Warto pamiętać, że stopień zagrożenia dla zdrowia zależy w dużej mierze od wielkości oraz stężenia włókien w powietrzu, a także czasu narażenia. Im dłużej ono trwa, tym większe jest prawdopodobieństwo występowania groźnych chorób układu oddechowego, w tym wielu rodzajów nowotworów.


Przeczytaj również: Nowa Sól pożegna kopciuchy. Nawet 5 tysięcy złotych dofinansowania dla mieszkańców

 


Nowa Sól rozprawia się z azbestem!

Ponieważ podczas rozbijania, łamania, kruszenia lub cięcia płyt eternitowych włókna mogą przedostawać się do atmosfery, unieszkodliwieniem oraz zabezpieczeniem szkodliwych odpadów powinni zajmować się wyłącznie wykwalifikowani, dysponujący odpowiednim sprzętem fachowcy. Jesteś zainteresowany demontażem pokryć dachowych z eternitu? Wszyscy mieszkańcy, którzy są uwzględnieni w inwentaryzacji materiałów azbestowych sporządzonej dla Gminy Nowa Sól – Miasto, mogą zgłosić się w tej sprawie do Urzędu Miejskiego w Nowej Soli. Nabór wniosków, które dostępne są na stronie internetowej http://nowasol.pl/urzad-miejski/druki-do-pobrania, potrwa do 30 marca tego roku.

Podczas gdy właściciel nieruchomości na własną rękę powinien zabezpieczyć środki niezbędne do zakupu i montażu nowych materiałów budowlanych, gmina pokryje koszty:

  • demontażu pokrycia dachowego lub elewacji zawierających azbest;
  • transportu odpadów niebezpiecznych z miejsca rozbiórki do miejsca unieszkodliwiania;
  • unieszkodliwienia lub zabezpieczenia odpadów zawierających azbest z nieruchomości zlokalizowanych na terenie Gminy Nowa Sól – Miasto.

Uwaga! Ponieważ dokumenty będą rozpatrywane pod względem merytorycznym oraz formalnym, przed wysyłką lepiej upewnić się, że są one kompletne. Wnioski składać należy na adres: Urząd Miejski Nowa Sól, ul. M.J. Piłsudskiego 12, 67-100 Nowa Sól. Szczegółowe informacje dostępne są pod nr tel. 68 459 03 39.

 

Źródło: nowasol.pl


Tagi
Czytaj więcej