Aktualność Miasto

Nowa Sól wśród liderów lubuskiego

Nowa Sól znalazła się na podium w pierwszej edycji Rankingu Gmin Województwa Lubuskiego. Celem inicjatywy jest promocja regionów, które wyróżniają się pod względem rozwoju i jakości zarządzania. Dowiedz się więcej.

Ranking Gmin Województwa Lubuskiego

W środę, 15 grudnia, odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom pierwszego Rankingu Gmin Województwa Lubuskiego. Zestawienie powstało dzięki współpracy Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze, który odpowiada za zebranie i opracowanie wyników. Jak podkreślają organizatorzy, pierwsze miejsca przypadły tym gminom, które najlepiej wykorzystują swój rozwojowy potencjał oraz sprawnie realizują zadania własne.

Liderów w województwie oraz powiatach udało się wyłonić na podstawie analiz statycznych obejmujących okres ostatnich trzech lat. Wśród przyjętych, zróżnicowanych wskaźników znalazły się m.in. demografia, stopień zadłużenia oraz pozyskiwanie środków unijnych. Ocenie poddano wszystkie gminy w województwie z wyłączeniem miast na prawach powiatu: Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie, o którego zaletach oraz celach długoterminowych można przeczytać na stronie Fundacji:

Regionalność rankingu umożliwia wyróżnienie liderów w województwie oraz w powiatach, dzięki czemu docenimy i motywujemy większą ilość gmin. Kolejne atuty rankingu to: skumulowana i syntetyczna ocena gmin w różnych obszarach, promowanie najlepszych praktyk w regionie, integracja regionu na poziomie samorządowym i obywatelskim, promowanie naszego regionu w Polsce, cykliczność pozwalająca na uchwycenie dynamiki zmian (ranking w danym roku pokazuje „zdjęcie” gminy, dzięki rankingom w kolejnych latach uzyskamy dynamiczny obraz gmin czyli ich zmianę w czasie), ranking obejmuje wszystkie gminy naszego regionu.

Źródło: Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej


Przeczytaj również: Magiczne Święta z Lantmannen Unibake!


Nowa Sól jednym z liderów

Gminy nagradzano w kilku różnych kategoriach: gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy miejskie, gminy liderzy powiatowi. Miejsce na podium znalazło się również dla Nowej Soli, która zajęła:

  • I miejsce w kategorii Lider Powiatu Nowosolskiego,
  • III miejsce (na 80 sklasyfikowanych miast i gmin w Województwie Lubuskim) w kategorii Lider Województwa Lubuskiego,
  • III miejsce w kategorii gmin miejskich.

Wyróżnienie odebrał prezydent Jacek Milewski.

To jest dowód na to, że Nowa Sól od wielu lat idzie w dobrym kierunku – podkreśla. – (…) Jeżeli statystycznie w różnych kierunkach jesteśmy na podium na tle innych miast i gmin województwa lubuskiego, to cieszy. Z drugiej strony ta nagroda to docenienie naszej wieloletniej samorządowej pracy z obecnym Senatorem Wadimem Tyszkiewiczem. Bezwzględnie jest to sukces wszystkich moich współpracowników oraz radnych wielu, wielu kadencji.

Źródło: Radio Zachód

Źródło informacji i zdjęcia: Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, prezydent Nowej Soli Jacek Milewski


Tagi
Czytaj więcej