Aktualność Miasto

Nowa Sól z mniejszym zadłużeniem

W rankingu portalu samorządowego Wspólnota na temat zadłużenia samorządów Nowa Sól zajęła ósme miejsce pod względem dynamiki spadku zadłużenia.

Ranking zadłużenia

Niedawno opublikowano obszerny raport dotyczący zadłużenia polskich samorządów w latach 2014-2017. Na pierwszych miejscach zestawienia znalazły się samorządy, gdzie przyrost zadłużenia był największy, natomiast na odległych te z mniejszym. Jeśli przy którymś mieście znalazła się wartość ujemna oznacza to spadek zadłużenia, plus oznacza wzrost zobowiązań.


Przeczytaj również: Droga S3 w woj. lubuskim gotowa w całości!


Nowa Sól zmniejszyła zadłużenie

Nowa Sól na liście miast powiatowych znalazła się na miejscu 260. na 267 możliwych z wynikiem -25,95. To oznacza ósme miejsce w Polsce pod względem dynamiki spadku zadłużenia. Przed Nową Solą uplasowały się: Kłodzko (dolnośląskie), Węgrów (mazowieckie), Sejny (podlaskie), Sulęcin (lubuskie), Kamień Pomorski (zachodniopomorskie), Krotoszyn (wielkopolskie) i Pisz (warmińsko-mazurskie), które osiągnęło wynik -48,8.


Przeczytaj również: Sprawdź jakość powietrza w Nowej Soli


Kolejne inwestycje w Nowej Soli

Wcześniejsze zadłużenie spowodowane było dużymi inwestycjami w miasto o gminę. Lwią część funduszy stanowiły jednak dotacje z Unii Europejskiej. Jak mówi prezydent Nowej Soli, Wadim Tyszkiewicz, w ostatnich latach prowadzone były procesy, które pozwalały zbijać zadłużenie. To pomogło nabrać siły i móc ruszyć z nowymi inwestycjami, które dają kolejny impuls do rozwoju. Mocno obniżone zadłużenie spowodowane jest kolejnymi próbami pożyczek w przyszłości na realizację ważnych inwestycji, w tym transport, basen czy drogi.

Źródło: Tygodnik Krąg


Przeczytaj również: Jak będzie wyglądać budżet Nowej Soli na 2019 rok?


 


Tagi
Czytaj więcej