Aktualność Strefa

Nowelizacja ustawy o strefach ekonomicznych

W maju do sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy, która dotyczy działalności specjalnych stref ekonomicznych. Czy wpłynie ona na działalność nowosolskich przedsiębiorców?

Tarcza Antykryzysowa

Jak się okazuje, są firmy, które korzystając z pomocy przewidzianej w tarczy antykryzysowej, mogły narobić sobie problemów. Wszystko przez obowiązek utrzymania średniorocznego poziomu zatrudnienia, który nakładają na przedsiębiorców przepisy związane z funkcjonowaniem specjalnych stref ekonomicznych. W czym rzecz? Do otrzymania dofinansowania z tarczy antykryzysowej, przedsiębiorcy masowo obniżali pracownikom wymiar czasu pracy o 20%. Co ważne, nie wszyscy pamiętali jednak, że zgodnie z zezwoleniem strefowym, mają obowiązek utrzymania średniorocznego zatrudnienia na określonym poziomie. Jeśli obniżając wymiar czasu pracy przedsiębiorcy naruszyli przepisy o funkcjonowaniu stref ekonomiczcnych, mogą oni stracić zezwolenie.


Przeczytaj również: Czy pracodawca powinien zapewnić odzież roboczą?


Nowelizacja ustawy o SSE – co przyniesie?

Jednym z założeń nowelizacji jest ułatwienie mniejszym przedsiębiorstwom dostępu do specjalnych stref ekonomicznych. Ma to na celu podkreślenie prioretyzacji lokalnego biznesu. Pandemia przewartościowała polską gospodarkę – zwracamy się chętniej w stronę polskich producentów i dostawców. Ministerstwo Rozwoju chce postawić na wsparcie tego sektora głównie ze względu na regionalizację towarów i usług, licząc na to, że w długofalowej perspektywie będzie miało to wpływ na większą wydajność w ekspoercie polskich towarów i usług.

Zmiany w ustawie mają znacznie ułatwiać wybranym przedsięwzięciom przejście przez kolejne etapy inwestycji i szybsze otrzymanie potrzebnych uprawnień wodnoprawnych, zatrudniania cudzoziemców czy pozwoleń budowlanych. Strategiczni inwestorzy, którzy spełnią kryteria gospodarczych obrotów, zapewniając jednoczesnie nowe miejsca pracy, będą mogli skorzystać z tych ułatwień.


Przeczytaj również: Rozbudowa NORD Napędy na ostatniej prostej


Wygaszanie zezwoleń

Propozycją Ministerstwa Rozwoju, która budzi spore zainteresowaie jest art. 19 ust. ust. 5 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. W przypadku chęci wygaszania zezwoleń, resort proponuje ujednolicenie sytuacji przedsiębiorców posiadających jedno zezwolenie oraz przedsiębiorców posiadających ich więcej. Na razie szczegóły nie są dokładnie znane.

Światełko w tunelu

Zmiany wprowadzene w nowelizacji oceniane są raczej pozytywnie, szczególnie jeśli chodzi o przedsiębiorców prowadzących działalność w oparciu o decyzję o wsparciu. Proponowana nowelizacja zwięszka zakres możliwości inwestycyjnych przedsiębiorców, którzy korzystają ze zwolnienia podatkowego na podstawie decyzji o wsparciu. Nowe przeposy mają zrównać ich sytuację z przedsiębiorcami, którzy korzystają z zezwolenia strefowego.

Źródła: https://www.terenyinwestycyjne.info/, https://www.wnp.pl/


Tagi
Czytaj więcej