Aktualność Miasto Wydarzenia

Nowosolskie autobusy jedne z najnowocześniejszych w Europie

Ekologiczne i inteligentne autobusy i cała nowoczesna infrastruktura to przyszłość. Takie projekty jak ten zrealizowany w Nowej Soli i gminach wyprzedza Europę.

Nowosolskie autobusy wyprzedzają Europę

Podczas konferencji, która odbyła się 6 sierpnia w Kożuchowie, na nowo oddanym dworcu autobusowym, marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak chwaliła projekt.

To projekt, który wyprzedza Europę, bo w kolejnej perspektywie liczyć się będą właśnie takie projekty jak ten: ekologiczne, inteligentne i łączące ludzi.

nowosolskie autobusy konferencja

W konferencji uczestniczyli również prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz (lider projektu), burmistrz Kożuchowa Paweł Jagasek, wójt Kolska Henryk Matysik i starosta nowosolski Waldemar Wrześniak.


Przeczytaj również: Elektroniczne tablice na przystankach w Nowej Soli


Przemyślana strategia i realizacja

Jak podkreślała marszałek Polak, projekt został starannie przedyskutowany i wypracowany, ponieważ wymagał on dużego wkładu własnego gmin. Wartość całego przedsięwzięcia to 55 mln zł, z czego 35 mln zł zostało pozyskanych z funduszy RPO, natomiast 19 mln musiały się złożyć beneficjenci. Dzięki zaangażowaniu wszystkich gmin, a przede wszystkim determinacji lidera projektu czyli Nowej Soli, projekt udało się ostatecznie zrealizować.

Partnerami projektu są Gmina Kożuchów, Gmina Nowa Sól, Gmina Otyń, Gmina Siedlisko, Gmina Kolsko, a partnerem wspierającym Powiat Nowosolski.

Partnerstwo to przyszłość

Marszałek podkreśliła, że władze województwa uczestniczyły w procedurze przygotowania tego projektu jako Instytucja Zarządzająca, bo 35 mln zł z całej jego wartości pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Dobra wiadomość jest taka, że zrobiliście to w ramach partnerstwa. Na przyszłość nie warto rozwiązywać tej umowy partnerskiej, ponieważ w nowym okresie programowania takie podejście właśnie będzie obowiązywać. My już mamy to teraz, Nowa Sól, Kożuchów i Nowosolski Obszar Funkcjonalny wyprzedziły Europę. Po 2021 r. te zasady będą obowiązywały wszędzie. Tylko bić brawo i gratulować realizacji tego projektu – podsumowała.

nowosolskie autobusy nowe

Źródło: nowasol.pl, lubuskie.pl


Przeczytaj również: Od lipca rusza międzygminna komunikacja autobusowaTagi
Czytaj więcej