Porady

O co zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Warunki zatrudnienia i możliwość awansu. Są rzeczy, których lepiej się dowiedzieć już podczas pierwszych etapów rekrutacji. Przygotowujesz się na spotkanie z przyszłym pracodawcą? Dowiedz się, o co zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej, a jakich kwestii lepiej nie poruszać.

Rozmowa rekrutacyjna – jak się do niej przygotować?

Nie da się ukryć, że rozmowa rekrutacyjna wywołuje bardzo dużo emocji. Właśnie dlatego trzeba się do niej dokładnie przyszykować. Im lepiej to zrobimy, tym mniejszy będziemy mieć później problem z poskromieniem stresu. Masz pod ręką swoje dokumenty aplikacyjne, zaplanowałeś dojazd z wyprzedzeniem, a wygodne, schludne ubranie już na Ciebie czeka? To nie koniec przygotowań! Warto kilka dni wcześniej zastanowić się, jak odpowiadać na najczęściej zadawane pytania. Niektóre z nich łatwo przewidzieć, inne mogą okazać się dla kandydata sporym zaskoczeniem. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku otwarte, pozytywne nastawienie i pewność siebie.

Chcesz zrobić dobre wrażenie? Zachowuj się naturalnie, nie przerywaj rozmówcy i słuchaj uważnie, co ma do powiedzenia. Dzięki temu nie będziesz wracał do tematów, które zostały już szczegółowo omówione. Nie bój się też zadawać pytań. W jaki sposób to zrobić? Przede wszystkim poczekaj na odpowiedni moment. Pamiętaj, że masz prawo wyjaśnić rzeczy, które wydają Ci się niezrozumiałe. Postaraj się jednak, aby Twoje pytania były mądre, celne i przemyślane. O co zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej?


Dowiedz się więcej o tym, jak dobrze przygotować się na spotkanie z rekruterem >>


O co zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Do każdego stanowiska pasuje inny zestaw pytań. Wybierasz się na rozmowę? Zapoznaj się z informacjami o pracodawcy dostępnymi w sieci. Być może po uważnej lekturze ogłoszenia lub firmowej strony internetowej rozwieje się część Twoich wątpliwości. Równocześnie zastanów się, jakie masz oczekiwania oraz które kwestie chciałbyś wyjaśnić. Zanim spotkanie dobiegnie końca upewnij się, że dyskutowaliście o każdej z nich.

Kluczem do sukcesu jest profesjonalizm i umiejętność formułowania jasnych, konkretnych pytań, które pasują do kontekstu rozmowy. Dlatego zachowuj się z wyczuciem. Zrezygnuj z pytań, które mogą wydawać się nietaktowne – na przykład o to, jak wypadłeś. Zamiast tego dowiedz się, kiedy możesz spodziewać się wyników i na czym polega dalszy proces rekrutacji. Niedopuszczalne są też wypowiedzi w stylu: „Czym dokładnie zajmuje się państwa firma?”. Nie chcesz przecież wydawać się nieprzygotowany lub niezdolny do wyszukiwania tego typu informacji na własną rękę. Zawsze jednak możesz zainteresować się tym, jakie cele oraz plany na przyszłość ma dział lub zespół, do którego dołączysz.


Przeczytaj również: Jak zapytać o wyniki rekrutacji? Jak długo czekać na odpowiedź?


Pytania do rekrutera

Nie wiesz, o co zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej? Oto kilka zagadnień, które bezpiecznie możesz poruszyć podczas spotkania:

  • możliwość awansu lub system premiowy,
  • rola zespołu w odniesieniu do celów przedsiębiorstwa,
  • dodatkowe obowiązki,
  • występowanie i długość okresu próbnego,
  • rodzaj umowy,
  • możliwość pracy zdalnej,
  • obowiązujący dress code,
  • perspektywy rozwoju zawodowego, na przykład szkolenia, kursy i wydarzenia branżowe,
  • dodatkowe informacje o stanowisku, w tym szczegółowy zakres obowiązków, kompetencje, które warto rozwijać oraz programy, które warto znać.

Tagi
Czytaj więcej