
Aktualność Pracodawcy
Obiecujące perspektywy dla pracowników energetyki w 2022 r.
Branża energetyczna jest w trakcie transformacji i rozwoju alternatywnych źródeł energii. Ze zmianami wiąże się poszukiwanie specjalistów, którzy będą mieli określone kompetencje do działania na tym polu. Aż 95% firm z branży planuje zatrudniać nowe osoby w 2022 roku. Zobacz, jak wyglądają perspektywy wg "Raportu płacowego 2022" Hays Poland.
Trendy w branży energetycznej
Od kilku lat głośno jest o transformacji energetycznej i obietnicach europejskich rządów o odejściu od węgla do 2030 roku. Dynamiczne zmiany, ograniczanie emisji CO2 oraz niezależność energetyczna to plan na kolejne lata. Nie uda się go zrealizować bez wprowadzania do gospodarki alternatywnych źródeł wykorzystujących m.in. energię słoneczną czy wiatrową. Ze zmianami wiąże się poszukiwanie specjalistów, którzy będą mieli określone kompetencje do działania w OZE, czy elektrowniach wodorowych i atomowych. Jacy specjaliści będą poszukiwani na rynku pracy w branży energetycznej?
Przeczytaj również: Barometr zawodów 2022. Jakich pracowników będzie brakować?
Rosnące znaczenie energii odnawialnej
Statystyki pokazują, że w sierpniu 2021 roku zainstalowana moc dla fotowoltaiki wyniosła w Polsce prawie 6 GW, co jest wzrostem o 110% w stosunku do poprzedniego roku. Aktualnie udział tego sektora w rynku energetyki odnawialnej wynosi 40%. Jeśli chodzi o energię wiatrową, w sierpniu 2021 roku łączna moc zainstalowanych farm wiatrowych przekroczyła 7 GW. Polityka Energetyczna Polski zakłada, że moc na morzu wzrośnie do 5,9 GW w 2030 roku. Ważne jest dostrzeżenie szansy także w temacie magazynowania energii elektrycznej wytworzonej przez OZE.
W związku z dynamicznym rozwojem tego sektora branży energetycznej utrzymuje się zapotrzebowanie na specjalistów między innymi od utrzymania i serwisu instalacji, jak również bezpieczeństwa pożarowego.
Przeczytaj również: GIG ekonomia. Czy tak będzie wyglądać rynek pracy przyszłości?
Era wodoru i atomu w Polsce?
W 2021 roku dużo mówiło się o wodorze, jako alternatywie dla polskiego rynku przemysłowego, energetycznego i transportowego. Jak w rzeczywistości wyglądają plany? Projekt Polskiej Strategii Wodorowej zakłada stopniowy rozwój wodoru w Polsce do 2030 roku. W planach jest wdrożenie technologii wodorowych i określenie ram prawnych ich funkcjonowania. Przedmiotem debaty jest współspalanie wodoru w turbinach gazowych oraz uruchomienie instalacji ko- i poligeneracyjnych. Oprócz tego ważne będzie rozpoczęcie wykorzystania wodoru jako magazynu energii.
W związku z rozwojem energii wodorowej czy atomowej w Polsce, ważne będzie zdobycie wykwalifikowanych specjalistów, także kadry menedżerskiej, która zajmie się zarządzaniem projektem. Na ciekawe wyzwania mogą liczyć dyrektorzy ds. eksploatacji, inwestycji czy konsultingu oraz BHP.
Oczekiwania branży energetycznej
Według „Raportu płacowego 2022” stworzonego przez Hays Poland, aż 95% firm z branży energetycznej planuje aktywną rekrutację w 2022 roku. Większość z nich (53%) spodziewa się jednak trudności w poszukiwaniu pracowników. Głównym ich powodem będzie na pewno brak wystarczającej liczby wykwalifikowanych specjalistów na rynku oraz rozbieżności dotyczące wynagrodzenia. Z drugiej strony barykady mamy pracowników – 44% z nich rozważa zmianę pracy w tym roku, a 44% spodziewa się podwyżki.
Szukasz pracy w branży energetycznej? Sprawdź oferty od MAZEL S.A. →
Źródło: „Raport płacowy 2022”, Hays Poland