Aktualność

Obowiązkowe badanie kontrolne w ramach Spisu Powszechnego

To nie koniec obowiązków dotyczących Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Już w listopadzie Polacy wezmą udział w telefonicznym badaniu kontrolnym. Zobacz, na czym będzie ono polegać.

Narodowy Spis Powszechny

Od początku kwietnia do końca września Polacy mieli możliwość wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Pierwsze wyniki badania statystycznego zostaną ogłoszone w styczniu 2022 roku. Nad opracowaniem informacji o osobach mieszkających w Polsce, ich liczebności i tym, jak żyją czuwa obecnie Główny Urząd Statystyczny. Przypomnijmy, że udział w spisie był obowiązkowy. Wszystkim, którzy odmówili współpracy, mogą grozić kary finansowe.


Dowiedz się więcej: Ostatnie dni na udział w Spisie Powszechnym. Później grzywna.


Będzie badanie kontrolne

Teraz, kiedy spis dobiegł końca, na Polaków czeka jeszcze jedno ważne zadanie. Przez dwa tygodnie, od 12 do 24 listopada, obędzie się seria telefonicznych wywiadów z losowo wybranymi respondentami. Chodzi nie tylko o ocenę jakości uzyskanych danych. Badanie kontrolne ma pomóc w opracowaniu przyszłych spisów oraz badań reprezentacyjnych.

O co mogą pytać ankieterzy? Lista możliwych pytań zostanie udostępniona na stronie: spis.gov.pl. Warto pamiętać, że podobnie jak do tej pory, statystycy nie poproszą ani o numer karty, ani o PIN, informacje o majątku czy też wielkości zarobków. Kontaktować się mają natomiast wyłącznie z numeru telefonu: 22 828 88 88. Dla bezpieczeństwa zaproponowano dwa sposoby, dzięki którym będzie można potwierdzić ich tożsamość: za pośrednictwem podanej strony internetowej lub dzwoniąc na infolinię pod numer: 22 279 99 99 (koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora).

Co jeszcze warto wiedzieć?

Udział w badaniu kontrolnym jest obowiązkowy. Kto może spodziewać się telefonu? Ankietowani będą wyłącznie pełnoletni respondenci. Mają być oni wytypowani losowo spośród 100 tys. mieszkań spisanych w Narodowym Spisie Powszechnym. W grę wchodzą mieszkańcy, którzy jako pierwsi spośród wszystkich domowników udzielili wywiadu w spisie zasadniczym.

Uwaga! Ankieterzy będą kontaktować się wyłącznie z numeru telefonu: 22 828 88 88. Pozyskane dane podlegają prawnej ochronie i są objęte tajemnicą statystyczną. Zostaną one zarejestrowane w specjalnie przygotowanej aplikacji. Szczegółowe informacje o badaniu kontrolnym będą systematycznie publikowane na stronie: https://spis.gov.pl/badanie_kontrolne/.

 

Źródło informacji i zdjęcie: Oficjalny serwis miejski Nowej Soli


Tagi
Czytaj więcej