Aktualność Miasto

Od lipca rusza nowa międzygminna komunikacja autobusowa

Na ten dzień pasażerowie czekali z niecierpliwością. 1 lipca w Nowej Soli i sąsiednich gminach ruszy nowa komunikacja autobusowa. Projekt wart jest 50 mln złotych.

Nowe autobusy

W ramach projektu zakupionych zostało 27 nowych autobusów, w tym 23 autobusy marki Solaris Alpino 8, 9 oraz 4 autobusy marko Autosan 12LF. Już stoją w zajezdni, prezentują się wspaniale i czekają na nowych pasażerów. Wyjadą na ulice gmin 1 lipca. Pierwszy dzień funkcjonowania projektu komunikacyjnego może przebiec bez większych problemów, gdyż będzie to niedziela, gdzie kursuje z reguły mniej autobusów. W urzędach miast oraz w nowej spółce Sub-Bus są dobrej myśli, że wszystko przebiegnie prawidłowo.

Autobusy przystosowane będą do przewozu osób o ograniczonej zdolności do poruszania się (niskopodłogowe), wyposażone są w wyświetlacze elektroniczne (tablica czołowa, boczna, tylna i środkowa wewnętrzna tzw. koralikowa), automatyczną skrzynię biegów, monitoring całopojazdowy, zapowiadanie przystanków oraz ładowarki USB.

nowe autobusy w Nowej Soli


Przeczytaj również: Basen w Nowej Soli coraz bliżej


Międzygminna komunikacja autobusowa

Na projekt przyznano 50 mln złotych, w ramach którego gminy Nowa Sól – Miasto, Nowa Sól, Otyń, Kożuchów, Kolsko, Siedlisko zawarły porozumienie. Utworzenie wspólnej komunikacji publicznej zrealizowano przy pomocy środków Unii Europejskiej. Oprócz autobusów wybudowane zostały nowe zajezdnie autobusowe, trwają prace przy centrum przesiadkowym w Nowej Soli, wybudowane zostało centrum przesiadkowe w Kożuchowie, przebudowane przystanki oraz planowane jest wdrożenie Systemu Biletu Elektronicznego.

Bilety jednorazowe będzie można nabyć u kierowców autobusów, natomiast sprzedaż biletów okresowych będzie dostępna w Centrum Obsługi Pasażerów w Nowej Soli. Ponadto przewidziane są ulgi. Osoby, które skończą 70 lat będą mogły bezpłatnie jeździć po terenie sześciu gmin. Emeryci i renciści skorzystają z ulg, podobnie jak młodzież szkolna.

>Zobacz aktualny rozkład jazdy autobusów międzygminnej komunikacji.

Zdjęcia źródło: fb/nowasolpl


Przeczytaj również: JOST już za półmetkiem projektu „10 wyzwań na 10-lecie”Tagi
Czytaj więcej