
Aktualność Porady
Jak odpowiadać na trudne pytania rekrutera?
Rozmowa rekrutacyjna może być stresującym wydarzeniem. Nie tylko ze względu na otwieranie nowego etapu życia, ale też na nieznajomość rozmówcy. Jak odpowiadać na trudne pytania rekrutera, by dobrze wypaść na rozmowie rekrutacyjnej?
Opowiedz nam o sobie…
To jednocześnie najłatwiejsze i najtrudniejsze pytanie, jakie może paść podczas rozmowy o pracę. Dlaczego? Co prawda znamy siebie najlepiej, ale zwykle nie lubimy o tym rozmawiać. Warto jednak przygotować odpowiedz na to pytanie. Skup się na krótkim i konkretnym streszczenu swojego doświadczenia – pokaż, że jest ono spójne z wymaganiami stanowiska. Sprawdź dokładnie oczekiwania, jakie stawia Ci pracodawca i postaraj się znaleźć cechy i dokonania, które będą z nimi związane.
Przeczytaj również: Kiedy najlepiej szukać pracy?
Dlaczego zmieniasz pracę?
Nie próbuj kłamać, prawda i tak zawsze wyjdzie na njaw. Powiedz szczerze, dlaczego zmieniasz pracę, ale zachowaj rozsądek! Każdy pracodawca szuka pracowników, którzy będą lojalni i zostaną z nim jak najdłużej. Rekruter będzie próbował wybadać, czy jesteś osobą często zmieniającą pracę. Podczas tego tematu staraj się skupić także na swoich motywacjach i ambicjach związanych z życiem zawodowym.
Jeśli przyczyną zmiany pracy jest konflikt z poprzednim szefem, pamiętaj, żeby mimo wszystko nie wypowiadać się o nim negatywnie. Rekruter może zalożyć, że po zerwaniu współpracy z firmą, do której aplikujesz, będziesz w podobny sposób wypowiadał się o osobach tam pracujących. To wpłynie na wizerunek firmy, o który każdy stara się dbać. Pokaż, że Twoją cechą jest lojalność i dojrzałość.
Przeczytaj również: Jak opowiadać o swoich wadach na rozmowie kwalifikacyjnej?
W czym jesteś lepszy?
Pamiętaj, że rekrutacja to także starcie z innymi kandydatami. Musisz dobrze wiedzieć, w czym jesteś najlepszy i czym możesz się chwalić. Jaką wartość wniesiesz do firmy? Dobrze przemyśl tę odpowiedzi i staraj się unikać banałów.