Aktualność Porady

Ogólne wykształcenie czy praktyczne przygotowanie? Młodzi stawiają na zawodówki!

W maju absolwenci szkół średnich zdają egzaminy dojrzałości, a ich młodsi koledzy decydują o swojej przyszłości, składając dokumenty do wybranych placówek. Jak się okazuje, coraz więcej z nich wybiera zawodówki i technika zamiast liceów ogólnokształcących. 

Szkoły branżowe coraz bardziej trendy

Nauka w liceum ogólnokształcącym otwiera wiele możliwości, ponieważ pozwala na kontynuowanie nauki na studiach. Do niedawna miała także bardziej prestiżowy status niż uczenie się zawodu w szkołach branżowych. Od kilku lat zaczyna się to jednak zmieniać. Zawodówki nie są już szkołami, stereotypowo zaliczanymi do tych gorszych, a młodzi ludzie coraz mniej chętnie decydują się na studia. W szkołach branżowych widzą natomiast szansę na przyuczenie się do zawodu i rozpoczęcie pracy zarobkowej zaraz po ukończeniu nauki. Dużą popularnością cieszą się także technika, umożliwiające połączenie zalet zawodówki i liceum, czyli nauki teorii i praktyki oraz możliwości podejścia do egzaminu maturalnego.


Przeczytaj również: Nord wręczył Certyfikaty uczniom zielonogórskiego „Elektronika”


Szkolnictwo a rynek pracy

Od pewnego już czasu pracodawcy i specjaliści alarmują, że na rynku pracy brakuje wykwalifikowanych pracowników. Szkoły poszerzają swoje oferty o coraz nowe kierunki, by wypełnić tę lukę, jednak ciągle rozbieżności między systemem edukacji a potrzebami rynku są zbyt duże. Prognozy pokazują, że problem ten może się pogłębiać w przypadku zawodów technicznych, niezbędnych z punktu widzenia prężnie rozwijających się polskich firm produkcyjnych. To dlatego nauka w szkołach zawodowych i technicznych może zapewnić młodym ludziom znacznie lepszy start na rynku pracy. Zdają sobie z tego pracę zarówno uczniowie, jak i ich rodzice. Z tej perspektywy rosnąca popularność zawodówek nie jest zaskoczeniem.


Rola pracodawców w systemie nauczania

Na szkoły branżowe stawia również minister edukacji Anna Zalewska podkreślając, że zawodówki mogą rozwiązać problemy, z jakimi boryka się rynek pracy. Według Zalewskiej, rozwój szkolnictwa branżowego i technicznego uzależniony jest jednak od ścisłej współpracy szkół i samorządów z pracodawcami. Muszą być oni obecni na każdym etapie procesu kształcenia, ale również egzaminowania. Dopiero takie podejście będzie mogło zapewnić wartościowe nauczanie i przygotowanie młodych ludzi do wykonywania zawodu i rozwijania swoich kompetencji w wybranym przez nich kierunku.


Przeczytaj również: Nord i  Jost na Drzwiach Otwartych w zielonogórskim elektroniku



Tagi
Czytaj więcej