Aktualność

Okres świąteczny w pracy – oczekiwania i plany pracowników.

Od dwóch lat okres świąteczny w zakładach pracy różni się znacznie od tego przedpandemicznego. Spotkania wigilijne rzadko mają miejsce, a oczekiwania pracowników względem pracodawców znacznie się zmieniły. Zobacz, jak wygląda sytuacja pracowników i pracodawców.

Firmowa wigilia? Tak, proszę!

Według badania Pracuj.pl z 2020 roku, pracownicy wolą ze swoimi kolegami spotkać się twarzą w twarz, niż brać udział w wirtualnej wigilii. Jakkolwiek potrzeba wspólnego spędzania czasu jest zrozumiała, jest trudna do zaspokojenia przez pracodawców. Są oni niepewni i ostrożni w przypadku organizacji liczniejszych spotkań. 44% respondentów tegorocznego badania Pracuj.pl przyznaje, że w ich firmach spotkanie świąteczne się nie odbędzie. Jak wynika z ankiety, jedynie 10% pracodawców zaprosiło swoich pracowników na spotkanie świąteczne w siedzibie firmy, a 13% zorganizuje swoje spotkania opłatkowe w wynajętym lokalu.


Przeczytaj również: Jakich pracodawców doceniają pracownicy fizyczni?


Bonus świąteczny czy paczki z prezentami?

Okres świąteczny dla części pracowników, to okres rozczarowań. Jak wynika z badania Pracuj.pl zdecydowana większość respondentów (86%) bardzo chętnie otrzymałaby jednorazową świąteczną premię finansową. 47% ankietowanych wybrałoby dodatkowy urlop, a 44% upominek lub prezent. W rzeczywistości, tylko 39% spodziewa się świątecznego dodatku od pracodawcy. 25% spodziewa się otrzymać upominek, a 8% dodatkowe wolne. Aż 39% nie spodziewa się żadnych benefitów bożonarodzeniowych od firmy.

Poświąteczny kop do pracy

Czy świąteczne spotkania z rodziną i przerwa od pracy pozwalają się zregenerować i znaleźć nową energię do wykonywania obowiązków? Według raportu Pracuj.pl, 72% pracowników uważa, że odpoczynek podczas przerwy świątecznej skutkuje nowymi siłami po powrocie do pracy. 56% pracowników wykorzystuje ten czas na analizę swojej kariery zawodowej i obmyślanie dalszych kroków. Zdecydowanie wiąże się to ze zbliżającym się kolejnym rokiem i szansą na nowy start. 25% ankietowanych wzięło urlop we wszystkie dni robocze w okresie między Wigilią a sylwestrem, a 25% zdecydowało się ma kilka dni wolnych w tym okresie.

Źródło: https://media.pracuj.pl/167949-firmowe-swieta-nie-dla-kazdego


Tagi
Czytaj więcej