Aktualność

Ostatnie dni na udział w Spisie Powszechnym. Później grzywna.

Tylko do 30 września Polacy mają możliwość wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Później możliwe kary finansowe dla osób, które zlekceważyły obowiązek.

Narodowy Spis Powszechny

Narodowy spis powszechny odbywa się co 10 lat. Edycja w 2021 roku została wydłużona ze względu na pandemię — Polacy mieli aż 6 miesięcy, by wziąć udział w badaniu. Celem spisu jest zebranie informacji o osobach mieszkających w Polsce, ich liczebności i tym, jak żyją. Na podstawie tych danych ustalanych jest wiele elementów polityki krajowej — dotacje dla gmin, środki dla regionów, biznesplany, polityka żywnościowa czy oświatowa.


Przeczytaj również: Nad jakimi kompetencjami warto pracować?


Weź udział w spisie, uniknij kary

Udział w Narodowym Spisie Powszechnym jest obowiązkowy. Określa to ustawa o statystyce publicznej, która pod rygorem grzywny nakazuje każdemu obywatelowi wzięcie udziału w Spisie. Kara finansowa może wynosić nawet 5 tysięcy złotych. Obowiązek dotyczy osób dorosłych, które odpowiadają za siebie. Rodzice lub opiekunowie prawni muszą także spisać osoby niepełnoletnie. Udział w Spisie można wziąć do 30 września 2021 roku.

Jak się spisać?

Telefonicznie

Istnieje kilka możliwości wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. Jeśli do tej pory nie zadzwonił do Ciebie rachmistrz, możesz samodzielnie zadzwonić na infolinię — 22 279 99 99. Pamiętaj, rachmistrze dzwonią z konkretnego numeru — 22 828 88 88. W przypadku, kiedy masz wątpliwości dotyczące tego, czy dzwoni do Ciebie prawdziwy rachmistrz, a nie oszust, możesz zweryfikować jego dane na infolinii lub przez formularz internetowy na stronie GUS. Prawdziwy urzędnik powinien przedstawić się i podać swój numer identyfikatora.

Przez Internet

Najwygodniejszą i podstawową opcją jest samopis internetowy. Wystarczy, że wypełnisz formularz dostępny na stronie internetowej nsp2021.spis.gov.pl. Na portalu logujemy się przez profil zaufany, bankowość elektroniczną lub numer PESEL. Jedynym minusem tego rozwiązania jest czasochłonność — wypełnienie formularza może trwać nawet kilkadziesiąt minut. Ważna informacja – na potrzeby analizy i przetwarzania danych, będą one występować w formie zanonimizowanej. Nie musisz się więc obawiać o bezpieczeństwo danych.

Osoby, które nie posiadają komputera lub telefonu, mogą skorzystać ze specjalnie przygotowanych stanowisk w urzędach gminy i wojewódzkich urzędach statystycznych.

Stacjonarnie

W ostatnich dniach Narodowego Spisu Powszechnego organizowane są mobline punkty, w których mieszkańcy miast i wsi będą mogli spisać się stacjonarnie. Poszukaj takiego punktu w swojej lokalizacji — najczęściej punkty Spisu znajdziesz w marketach, centrach handlowych czy podczas festynów i targów.


Tagi
Czytaj więcej