Aktualność Miasto Wydarzenia

Otyń ma 700 lat. Na scenie pojawiły się gwiazdy.

Otyń świętował swoje 700-lecie. 8 lipca odbyły się uroczystości. Uczestnicy wzięli udział w kolorowym korowodzie, aby później bawić się na koncercie Future Folk i zespołu LOMBARD. Mieszkańcy celebrowali jubileusz w rycerskim stylu.

Historia Otynia

Otyń w źródłach pierwszy raz pojawia się w lutym roku 1323. Wówczas miasto należało do księstwa żagańskiego. Prawa miejskie utraciło w 1945 roku, a odzyskało je ponownie 5 lat temu. Obecnie Otyń ma ponad 1700 mieszkańców. Gmina prężnie się rozwija. 6 lipca odebrała tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Niedawno do użytku zostało oddane również Gminne Centrum Kultury. Otyń przejął także zabytkowy klasztor. Dawniej był to zamek, który trafił w prywatne ręce. Teraz miasto pozyskuje środki na inwestycję w lokalne dziedzictwo historii.


Przeczytaj również: Otyń odzyskał prawa miejskie!


Jak wyglądały obchody 700-lecia?

Wydarzenie odbyło się 8 lipca i rozpoczęło się mszą św. w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu. Uczestnicy wzięli udział w kolorowym korowodzie, który wyruszył z rynku w kierunku Gminnego Centrum Kultury. Tam odbyła się główna część obchodów. O godzinie 15:30 oficjalnie otwarto średniowieczną osadę. Krąg Rycerski z Nowej Soli i Muzeum Wojskowe w Drzonowie przygotowały m.in. obóz rycerski, kramy kupieckie oraz historyczną mennicę. Grupa rekonstruktorów przygotowała też inscenizację bitwy o Otyń pt. ”Historia braci Zabeltitz”. Na scenie wystąpiły miasta partnerskie, uczniowie z lokalnych szkół oraz wokaliści GCK. Otyń na wydarzenie zaprosił zespoły Future Folk oraz LOMBARD. Zwieńczeniem obchodów była zabawa taneczna z zespołem ASTRA.

Obchody 700-lecia to z pewnością nie ostatnia okazja do odwiedzenia Otynia. Miasto prężnie się rozwija i organizuje liczne inicjatywy dla mieszkańców. Zachęcamy do odwiedzenia ich strony na Facebooku, aby być na bieżąco.

Fot. Urząd Miejski Otyń


Tagi
Czytaj więcej