Aktualność

Pałac Kultury w Nowej Soli? Tyszkiewicz proponuje wymianę!

Wadim Tyszkiewicz wystosował propozycję do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Oferuje gigantycznego krasnala w zamian za Pałac Kultury, który chcą wyburzyć władze PiS.

– Szanowna Pani Prezydent, wczoraj w radiu usłyszałem, że jakiś kompletny idiota (przepraszam za kolokwializm), chce w powietrze wysadzić z pomocą Wojska Polskiego, warszawski Pałac Kultury i Nauki. Z kolei Pan wicepremier Morawiecki, odpowiedzialny za gospodarkę narodową, chce rozebrać za ogromne pieniądze bliskie 1 miliarda zł ten, jego zdaniem, szpecący architekturę Warszawy, obiekt – pisze na swoim Facebooku prezydent Nowej Soli.

Przypomnijmy. Wyburzenie Pałacu Kultury to jeden z pomysłów Prawa i Sprawiedliwości na uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. – Na zburzeniu PKiN ucierpiałyby cztery teatry, pięć muzeów, kino i uczelnie wyższe (choćby Colegium Civitas) – przypomina Kuba Wojewódzki w felietonie dla Polityki. Władze jednak są skłonne to zrobić. Wadim Tyszkiewicz należy do całkiem licznej grupy przeciwników. Woli pałac przenieść do swojego miasta, co oczywiście należy traktować z przymrużeniem oka. Nie psujmy jednak zabawy.

– Zwracam się więc z uprzejmą prośbą, póki czas, o przekazanie Pałacu Kultury i Nauki do Nowej Soli, miasta którym zarządzam od 15 lat – pisze na swoim Facebooku prezydent miasta.

Dodaje, że w Nowej Soli nic się nie marnuje, nawet poniemiecka kostka brukowa. Twierdzi, że miasto jest w stanie przyjąć także inne budowle, które nie są po linii obecnej władzy.

–  Skoro dbamy na tym obszarze zachodniej Polski o poniemieckie zabytki, mając świadomość kilkuset letniej dominacji naszych zachodnich sąsiadów na tym terenie, chronimy i rekonstruujemy np. rejon hitlerowskich umocnień i bunkrów, to zadbamy i o inne elementy związane z historią Polski, takie jak Pałac Kultury. Marnotrawstwem byłoby zniszczenie takich eksponatów związanych z choć trudną, ale jednak prawdziwą historią naszego kraju – twierdzi.

Ma też propozycję, co odda w zamian. Gigantycznego krasnala z Malpolu, który miałby zająć miejsce najbardziej charakterystycznej budowli Warszawy. Pani Prezydent: kupił, nie kupił, pohandlować warto. Konkretna propozycja nie do odrzucenia: Pałac za Mega Krasnala – żartuje Tyszkiewicz.

Cały wpis na stronie Wadima Tyszkiewicza. Zachęcamy do lektury!


Tagi
Czytaj więcej