Porady

Pewność siebie na rozmowie kwalifikacyjnej

Kiedy nam jej brakuje, nie potrafimy się skoncentrować, przestajemy wierzyć we własne możliwości i jesteśmy znacznie bardziej zestresowani. Pewność siebie na rozmowie kwalifikacyjnej to pierwszy krok do sukcesu. Chcesz przekonać do siebie rekrutera? Sprawdź nasze wskazówki!

Niepewność – jakie może mieć skutki?

Wystarczy jeden nieudany projekt, drobne błędy w codziennej pracy lub krytyka od przełożonego, żebyś przestał wierzyć we własne możliwości? Nigdy nie miałeś wysokiej samooceny, a kiedy przychodzi co do czego, nie jesteś w stanie przedstawić wiarygodnych powodów, dla których potencjalny pracodawca powinien Cię zatrudnić? Kiedy brakuje nam pewności siebie, istnieje znacznie mniejsza szansa, że wyróżnimy się na tle innych kandydatów i zrobimy pozytywne wrażenie na rekruterze. Konsekwencje takiego nastawienia bywają jednak znacznie bardziej poważne. Czego możemy się spodziewać na dłuższą metę?

Pracownicy, którzy mają podobne problemy, znacznie częściej nie doceniają swoich kompetencji, boją się wchodzić w codzienne relacje z klientami i nie wykorzystują okazji do nawiązania ciekawej współpracy, zdobycia nowych doświadczeń lub rozwoju osobistego. Znacznie częściej chodzą też na ustępstwa, nie potrafią wyrażać własnych opinii, stają się bierni i czują coraz mniejszą satysfakcję z podejmowanych działań. Co zrobić, by temu zapobiec? Jak budować pewność siebie na rozmowie kwalifikacyjnej i w pracy?


Przeczytaj również: Rozmowa o pracę – czego lepiej unikać? Najczęściej popełniane błędy


Pewność siebie a wyniki rekrutacji

Wyniki przeprowadzonych w Grecji badań potwierdzają, że pewność siebie kandydatów bezpośrednio wpływa na decyzję o ich zatrudnieniu, uznaniu ich za odpowiednich na dane stanowisko i zaproszeniu na drugą rozmowę kwalifikacyjną. Uczestnicy projektu osiągali przy tym znacznie lepsze wyniki, jeśli o dobrą samoocenę i poczucie własnej wartości starali się zadbać na długo przed spotkaniem z rekruterem. Zazwyczaj osoby te intensywnie szukały pracy i miały więcej kontaktów z potencjalnymi pracodawcami, a tworzone przez nich CV było odbierane bardziej pozytywnie. Co to oznacza w praktyce?

Prawdopodobieństwo, że odniesiemy sukces, okazuje się znacznie większe, jeśli potrafimy elastycznie dopasować się do oczekiwań pracodawcy, wierzymy we własne możliwości i panujemy nad swoimi emocjami. Jakie czynniki zwiększają pewność siebie na rozmowie kwalifikacyjnej? Pomocne bywa skoncentrowanie się na osiągnięciach, z których jesteśmy naprawdę dumni, takich jak zajmowanie w przeszłości kierowniczego stanowiska lub posiadanie umiejętności szczególnie pożądanych na rynku. Znaczenie może też mieć ogólny staż pracy, stopień naukowy, nasze pasje lub historia uczestnictwa w działaniach społecznych, warsztatach lub kursach.


Sprawdź także: Pytanie o zarobki na rozmowie o pracę. Jak na nie odpowiedzieć?


Jak zachować pewność siebie na rozmowie kwalifikacyjnej?

O czym jeszcze warto pamiętać, by na spotkanie z potencjalnym pracodawcą udać się bez lęku, stresu i napięcia?

  • Spodziewaj się sukcesu, nie porażki. Dowiedziałeś się, jaki zakres obowiązków należy do stanowiska, na które aplikujesz? W wolnym czasie znalazłeś kompleksowe informacje o pracodawcy? Zamiast koncentrować się na wszystkich błędach, które możesz popełnić w trakcie rozmowy, postaraj się zadbać o pozytywne nastawienie. Wyobraź sobie, jakim doświadczeniem i umiejętnościami prawdopodobnie wykaże się idealny kandydat. Następnie spróbuj zachowywać się jak ta osoba. Wiesz, jakie są Twoje słabe strony? Przećwicz sposób, w jaki zamierzasz o nich opowiedzieć, by przekonać rozmówcę, że dobrze poradzisz sobie z przyszłymi obowiązkami.
  • Pozbądź się negatywnych myśli i wątpliwości. Nie jesteś w stanie zapanować nad stresem? Zastanów się, czego tak naprawdę się boisz. Zapisz wszystkie możliwe powody na kartce i spróbuj znaleźć rozwiązanie, które pomoże Ci zapanować nad emocjami. Pamiętaj, że będziesz znacznie bardziej pewny siebie, jeśli dobrze przygotujesz się do rozmowy. W wolnej chwili możesz przećwiczyć swoje odpowiedzi lub przygotować kilka dobrych pytań do rekrutera.
  • Zrób dobre pierwsze wrażenie. Czasami najdrobniejsze, pozornie nieszkodliwe błędy, takie jak spóźnienie, potrafią na dobre wyprowadzić nas z równowagi. Chcesz, aby wszystko poszło zgodnie z planem? Zastanów się, jak możesz ich uniknąć. Kilka dni wcześniej sprawdź, jak możesz dostać się na miejsce spotkania z potencjalnym pracodawcą, by uniknąć korków lub problemów z parkowaniem. Postaraj się też wybrać elegancki, ale wygodny strój, który pasuje do firmowego dress code’u. Co jeszcze się liczy? Przede wszystkim uprzejmość i zainteresowanie. Będąc już w budynku firmy, pozostań miły dla ich pracowników – możliwe że już niedługo staną się Twoimi kolegami z pracy. Zwracaj też uwagę na komunikację niewerbalną. Otwartość, uśmiech, wyprostowana postawa i chęć rozmowy dobrze wpływają na Twój wizerunek. Rekruter z pewnością to zauważy.

Przeczytaj również: Strój na rozmowę kwalifikacyjną – jak wybrać właściwy?


Pewność siebie w pracy. Praktyczne wskazówki

Pozytywne wyniki rekrutacji to dopiero początek. Chcesz utrzymać nowe stanowisko i pomyślnie przejść przez okres próbny? Pamiętaj, że pewnością siebie będziesz musiał wykazać się także w codziennej pracy. Jak tego dokonać?

  • Skoncentruj się na swoich mocnych stronach. Spróbuj sporządzić listę swoich mocnych stron i osiągnięć. Za każdym razem, kiedy tracisz wiarę we własne możliwości, przypomnij sobie najważniejsze punkty. I nie powstrzymuj się! Jeśli masz problemy, poproś o pomoc zaufanego przyjaciela lub współpracownika, który będzie w stanie spojrzeć na Twoje doświadczenia z szerszej perspektywy.
  • Zwiększaj swoje kompetencje. Nie ma nic gorszego niż nuda, rutyna i stagnacja. W nowym roku chcesz pracować nad pewnością siebie? Postaraj się zdobyć nowe umiejętności lub rozwijać talent, którym będziesz w stanie zabłysnąć na rozmowie. Na przykład możesz wziąć udział w kursach i szkoleniach dotyczących rozwoju zawodowego, zdobyć ważne certyfikaty lub pogłębiać swoją wiedzę o branży. Uczenie się czegoś nowego może mieć trwały wpływ na ogólną pewność siebie w pracy. Kiedy nauczysz się nowej umiejętności, możesz natychmiast zastosować ją w pracy, by poprawić swoje wyniki. Bezpośrednio przełoży się to również na Twoją produktywność i pozwoli na pewniejsze podejmowanie wyzwań.
  • Zmień swoje nastawienie. Najlepsze efekty na dłuższą metę przynosi oczywiście zmiana sposobu postrzegania samego siebie. Jak to zrobić? Jeśli na co dzień nie dają Ci spokoju negatywne, ciemne myśli, postaraj się ćwiczyć techniki autoafirmacji. W tym celu możesz m.in. skoncentrować się na odniesionych niedawno sukcesach lub kompetencjach, z których jesteś naprawdę dumny. Przygotuj dla siebie małą nagrodę zawsze wtedy, kiedy przekroczysz oczekiwania przełożonego lub ukończysz projekt przed spodziewanym terminem. Świętowanie małych zwycięstw znacznie zwiększy pewność siebie w pracy i pomoże utrzymać motywację.

Źródło: reserachgate.net, Applicant’s Self Confidence Influence in Employment Interview Process According to Recruiters Perceptions. An Exploratory Study in Greece [dostęp: 02.01.2023].


Tagi
Czytaj więcej