
Porady
Pierwsza praca – jak ją znaleźć?
Szukanie pierwszej pracy może być naprawdę stresujące i wywoływać wiele wątpliwości. Nie warto jednak martwić się na zapas! Przyjmij odpowiednie nastawienie, wykonaj kilka małych ruchów, a szybko uda Ci się znaleźć pracodawcę.
Pierwsza praca — w jakim kierunku szukać?
To zależy. Bardzo wielu młodym osobom wchodzącym w dorosłe życie na początek zależy na dodatkowym źródle dochodów i spokojnym studiowaniu czy nauce. Rzadko zdarza się, że pierwsza praca będzie pracą wymarzoną i zgodną z naszymi planami na karierę zawodową. Najłatwiej swoją pierwszą pracę zdobyć w gastronomii, sektorze sprzedaży czy obsłudze klienta. Chociaż może się wydawać, że to nic ambitnego, jest wręcz przeciwnie. Pierwsza praca w tych sektorach pozwoli nabrać pewności siebie, zdobyć nowe umiejętności i uzyskać doświadczenie, które na pewno przyda się w przyszłości. Prawie każda praca będzie wymagać od Ciebie dobrej komunikacji z ludźmi, rozwiązywania problemów i szybkiej reakcji.
Co, jeśli od początku liczy się dla Ciebie praca w określonym zawodzie? Może być ciężko znaleźć ją już przy pierwszej próbie i bez doświadczenia. Na początek pomyśl o znalezieniu stażu, który pomoże Ci lepiej poznać środowisko, w którym chcesz pracować. Staż to dobry czas na zorientowanie się, czy rzeczywiście chcemy pracować w wybranej branży, oraz nabranie doświadczenia. Część staży oferowanych przez pracodawców jest płatna, a niektóre firmy oferują stażystom możliwość późniejszego objęcia stanowiska.
Przeczytaj również: Skąd wiadomo, że rozmowa kwalifikacyjna wypadła dobrze?
Pierwsza praca bez doświadczenia. Jak sobie pomóc?
Bardzo ważne, żeby dać sygnał pracodawcy, że mimo braku doświadczenia zawodowego, robiliśmy rzeczy dodatkowe, które pomogły w rozwoju. Jeśli poszukiwania pierwszej pracy przed Tobą, zastanów się, jakie aktywności wartościowe dla przyszłych pracodawców możesz podjąć. Dobrze jeszcze w szkole średniej lub na studiach rozwijać umiejętności dzięki kursom, szkoleniom, warsztatom, a nawet działalności w kole naukowym. Pamiętaj też, że na rynku pracy bardzo istotna jest znajomość języka angielskiego lub niemieckiego. Nawet jeśli myślisz o stanowisku pracownika produkcyjnego, język może być atutem. Coraz częściej pracownicy mają do czynienia z dokumentacją techniczną w języku obcym.
Nie musisz nastawiać się od razu na duże, profesjonalne szkolenia. Zacznij od ćwiczenia umiejętności miękkich, które także są istotne dla pracodawców. Pomyśl o szkoleniu z komunikacji, pracy zespołowej czy zarządzaniu czasem.
Przeczytaj również: Nad jakimi kompetencjami warto pracować?
Jak napisać CV do pierwszej pracy?
Dobre CV to połowa sukcesu w poszukiwaniu pierwszej pracy. W profesjonalnym życiorysie nie może zabraknąć podstawowych informacji, takich jak: imię i nazwisko, data urodzenia, miejsce zamieszkania. Kolejna rubryka to wykształcenie – najlepiej ostatnie i najbardziej związane ze stanowiskiem, na jakie aplikujemy. Po edukacji przychodzi czas na opisanie doświadczenia zawodowego. Nie przejmuj się, jeśli jeszcze go nie masz. Jeśli w trakcie nauki w szkole czy na uczelni odbywałeś praktyki, właśnie w tym miejscu warto je zawrzeć wraz z krótkim opisem obowiązków. Każde doświadczenie, mimo że nie zawodowe, wskazuje na pewne cechy charakteru, jak umiejętność współpracy w grupie, decyzyjność, pracowitość czy ambicja.
Zobacz, jak napisać dobre CV →
Pierwsza praca — gdzie jej szukać?
W dzisiejszych czasach nowej pracy szuka się głównie za pomocą Internetu. Przeglądaj portale zajmujące się publikowaniem ofert pracy — to właśnie tutaj jest najwięcej ogłoszeń. Nie zamykaj się jednak tylko na nie. Wiele firm decyduje się teraz na prowadzenie swoich profili w mediach społecznościowych, gdzie także pisze o możliwościach zatrudnienia. Masz w okolicy firmę, która Cię interesuje? Przejrzyj jej Facebooka, odwiedź firmową stronę internetową — tam też możesz znaleźć wiele informacji o wolnych stanowiskach. Załóż profil na LinkedIn — to portal, który skupia wielu rekruterów, specjalistów i prezesów firm. Jeśli Twój profil będzie interesujący, jest szansa, że specjaliści od rekrutacji sami Cię znajdą.
Nie ograniczaj się wyłącznie do aktualnie opublikowanych ofert pracy. Wielu pracodawców udostępnia formularze kontaktowe, dzięki którym możesz się do nich odezwać i zapytać o możliwość pracy czy stażu w tej firmie. Nie bój się wychodzić z inicjatywą!