
Porady
Pierwsza rozmowa o pracę – czego nie mówić?
Pierwsza rozmowa rekrutacyjna to ważne przeżycie dla każdego. Stres może jednak negatywnie wpłynąć na jej przebieg i pozbawić nas możliwości zdobycia posady. Czego nie mówić rozpoczynając karierę?
Ardua prima via est…
czyli początki są trudne! Nie inaczej jest w przypadku pierwszych kroków na drodze zawodowej. Jako świeży absolwent szkół średnich lub uniwersytetu dysponujesz raczej niewielką wiedzą na temat rynku pracy. To prawda, że młodość rządzi się swoimi prawami i nadal masz czas na popełnianie błędów. Warto jednak zdobyć pewne doświadczenie i wiedzę na temat tego, jak wyglądają obecnie rozmowy o pracę. Poznaj podstawowe zasady rekrutacji i zdobądź pierwszą pracę!
Przeczytaj również: Praktykancie, eksperymentuj!
Czego lepiej nie mówić?
Od rozmowy kwalifikacyjnej zależy naprawdę wiele. Nie daj się poznać jako arogancki i roszczeniowy kandydat na proponowane stanowisko. Oto kilka wypowiedzi, na które powinniśmy uważać.
-
Nie zawyżaj swoich możliwości
Przede wszystkim pamiętaj o pokorze. Nie mów, że jesteś ekspertem w jakiejkolwiek dziedzinie, jeśli tak nie jest. Na miano eksperta trzeba sobie zapracować, zwykle latami. Twoje doświadczenie pewnie nie jest tak imponujące, jak osoby pracującej w danym fachu od kilkunastu lat. Na tym etapie Twojej ścieżki zawodowej liczy się zaangażowanie oraz chęć nauki i rozwoju.
-
Zarządzanie zespołem zostaw bardziej doświadczonym
Stanowisko kierownicze i zarządzanie zespołem wiąże się ze sporą odpowiedzialnością. Prawdopodobnie nie jesteś jeszcze na to gotowy, chociaż możesz zaznaczyć podczas rozmowy, że to jeden z Twoich celów zawodowych. Na początkowym etapie swojej ścieżki zawodowej, pozostaw jednak takie obowiązki osobom posiadającym odpowiednie do tego przygotowanie. Realnie oceniaj swoje możliwości.
Przeczytaj również: Jakie umiejętności będą liczyć się w pracy w przyszłości?
-
„Chcę zarabiać więcej niż Państwo oferują.”
Oczywiście, nie ma w tym nic złego, prawie każdy z nas dąży do jak najwyższych zarobków. Jednak gdy na rozmowie kwalifikacyjnej padnie pytanie o Twoje oczekiwania finansowe, dostosuj je do zarobków obowiązujących w danej branży. Sprawdź wcześniej ile zarabiają osoby na podobnym stanowisku ze stażem podobnym do Twojego i bądź świadomy jakiej kwoty możesz oczekiwać. Pamiętaj, że osoby bez doświadczenia zarabiają niestety mniej, niż ich doświadczeni koledzy po fachu. Dostosuj swoje oczekiwania do swoich możliwości. Jeśli jednak zdajesz sobie sprawę z tego, że proponowana przez rekrutera stawka jest za niska jak na panujące warunki, powiedz o tym grzecznie i konstruktywne. Uargumentuj swoją wypowiedź racjonalnie, byś nie wyszedł na roszczeniową osobę.
-
Znaj swoje prawa i obowiązki!
Nie pytaj o rzeczy, które z łatwością możesz znaleźć w Internecie. Jako osoba wstępująca na rynek pracy powinieneś znać kodeks pracy i inne panujące na rynku zasady. Nie pytaj rekrutera ile dni urlopu będzie Ci przysługiwać, sam możesz to sprawdzić.
-
Dziękuję, nie mam żadnych pytań.
Nigdy nie popełniaj tego błędu! Brak pytań może być odebrany podczas rozmowy kwalifikacyjnej jako brak zaangażowania. Masz wrażenie, że osoba rekrutująca rozwiała wszystkie Twoje wątpliwości podczas Waszego spotkania? Powiedz o tym! Nie masz pomysłu o co mógłbyś zapytać? Sprawdź nasz wpis Nie bój się pytać, czyli jak wyciągnąć więcej z rozmowy kwalifikacyjnej