
Aktualność Porady
Pierwsza rozmowa o pracę – jak pokonać stres?
Pierwsza rozmowa o pracę wywołuje bardzo dużo emocji. Niestety, pod wpływem stresu łatwo stracić opanowanie, co może pozbawić nas szansy na zdobycie wymarzonej posady. Jak mieć nerwy pod kontrolą podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Sprawdź.
Rozmowa kwalifikacyjna – stres nie musi być przeszkodą!
Nie ma nic gorszego niż ważne spotkanie, podczas którego nie potrafimy zwalczyć silnych, negatywnych emocji. Chociaż nerwowe nawyki mogą skutecznie odstraszyć potencjalnego pracodawcę i przesłonić wszystkie osiągnięcia, które opisaliśmy w CV, przed pierwszą rozmową o pracę warto pamiętać, że pewne napięcie jest zupełnie naturalne. Co więcej, nagromadzona energia pomaga skutecznie zmierzyć się z nowymi wyzwaniami oraz motywuje nas do działania. A w miarę upływu czasu oraz gromadzenia ciekawych doświadczeń coraz lepiej radzimy sobie z podobnymi sytuacjami. Właśnie dlatego warto pamiętać, że wpływ, jaki będzie mieć na nas stres, bardzo często zależy od naszego nastawienia. Nawet jeśli na samym początku nie będziesz w stanie go całkowicie uniknąć, istnieje kilka sposobów, aby wyjść ze spotkania z pracodawcą obronną ręką.
Zanim jednak przejdziemy do przydatnych porad i wskazówek, warto zastanowić się, co dokładnie dzieje się w naszym organizmie, kiedy jesteśmy zdenerwowani. Tylko wtedy, kiedy zaczynamy mieć świadomość pewnych automatycznych reakcji, takich jak zaburzenia koncentracji, przyspieszony oddech lub napięcie mięśni, możemy spróbować sobie z nimi poradzić. Jak najczęściej zachowujemy się pod wpływem stresu? Przede wszystkim przestajemy zwracać uwagę na otoczenie, jesteśmy niecierpliwi i pobudzeni. Oprócz silnych emocji, takich jak gniew lub lęk, zmagamy się również z natrętnymi, negatywnymi myślami, które mogą odebrać nam siły do działania i negatywnie wpłynąć na przebieg rozmowy. Ważne są również aspekty fizyczne, takie jak przyspieszona akcja serca lub nadmierna potliwość. Wszystko to sprawia, że szybko stajemy się wyczerpani, a perspektywa nadchodzącego spotkania całkowicie nas paraliżuje. Dopiero po relaksie i odpoczynku możemy wrócić do dawnej aktywności oraz sprostać wszystkim wymaganiom rekrutera.
Przeczytaj również: Złe nawyki w pracy – jak je pokonać?
Pierwsza rozmowa o pracę. Jak zapanować nad stresem?
Nawet jeśli wydaje się, że pokonanie stresu jest zupełnie niemożliwe, przynajmniej na tym etapie, warto zachować szerszą perspektywę. Z biegiem czasu przygotowania staną się o wiele łatwiejsze… oczywiście, jeśli tylko dołożysz starań, aby odkryć, które metody działają dla Ciebie najlepiej. Pamiętaj, że pierwsza rozmowa o pracę rzadko przebiega naprawdę pomyślnie, a drobne błędy i potknięcia są nieuniknione. Ważne, aby pod ich wpływem nie stracić głowy oraz utrzymać emocje pod kontrolą. O czym jeszcze warto pamiętać i co zrobić, żeby ukoić nerwy?
- Pozostań produktywny. Najgorsze, co możesz zrobić, to unikanie aktywności i nieustanne zadręczanie się myślami. Jeśli do spotkania rekrutacyjnego pozostało jeszcze trochę czasu, spróbuj zająć się czymś, co przynajmniej na moment odwróci Twoją uwagę oraz pozytywnie nastroi.
- Zmień negatywne podejście. Nikomu jeszcze nie pomogły negatywne, uporczywe myśli, które stopniowo kwestionują nasze umiejętności i możliwości zawodowe. Zamiast koncentrować się na swoich słabościach oraz wszystkich rzeczach, które mogą pójść nie tak, poszukaj dobrych stron tej sytuacji. Możesz przypomnieć sobie dotychczasowe osiągnięcia lub przypomnieć, dlaczego starasz się o daną posadę.
- Przygotuj się. Wielkimi krokami zbliża się pierwsza rozmowa o pracę, ale nagle naszły Cię wątpliwości? Najczęstszą przyczyną stresu jest lęk przed nieznanym, dlatego spróbuj dobrze się przygotować. Na samym początku warto poszukać większej ilości o pracodawcy oraz stanowisku, na które aplikujesz. Następnie możesz ułożyć sobie odpowiedzi na najbardziej popularne pytania rekrutacyjne, dzięki którym unikniesz niezręcznych sytuacji. Istnieje spora szansa, że pracodawca zapyta Cię o zainteresowania, oczekiwania finansowe, mocne i słabe strony lub powody, dla których chcesz zatrudnić się właśnie w jego firmie.
Przeczytaj również: Rozmowa kwalifikacyjna. Jak dobrze się przygotować?
- Nie odkładaj niczego na ostatnią chwilę. Nie masz pojęcia, w co się ubrać, żeby czuć się swobodnie? Rozmowa już jutro, ale nadal nie zaplanowałeś dojazdu? Jeśli chcesz uniknąć przykrych niespodzianek, lepiej stwórz plan działania. Dzięki temu unikniesz elementu zaskoczenia i nie stracisz pewności siebie na chwilę przed spotkaniem.
- Mierz siły na zamiary. Chociaż zawsze warto podejmować nowe zadania, największe szanse na sukces mamy wtedy, kiedy czujemy się pewnie ze swoimi umiejętnościami. Stres będzie o wiele większy, jeśli złożysz podanie o pracę, z którą nie czujesz się zbyt pewnie. Właśnie dlatego zamiast odpowiadać na wszystkie najnowsze ogłoszenia, wybierz te, które najbardziej Cię przekonują. Dzięki temu będziesz mieć odpowiednio dużo czasu, aby się przygotować, a perspektywa nadchodzącej rozmowy nie będzie tak przerażająca.