Aktualność Porady

Pierwsze dni w nowej pracy – poradnik przetrwania

Od pierwszych chwil w nowej firmie zaczynasz pracę nad własnym wizerunkiem. To przyczyna dużego stresu, ale również szansa na wykazanie się i wywarcie dobrego wrażenia.

Jeśli w pierwszych dniach nowej pracy stres Cię dosłownie „zżera”, staraj się spojrzeć na sytuację bardziej, jak na szansę niż na powód do nerwów. Zaczynasz od nowa, jesteś czystą, niezapisaną kartą. To od Ciebie zależeć będzie, jak Cię będą odbierać nowi współpracownicy oraz szefowie. Dlatego weź głęboki wdech i zastanów się, jak chcesz, aby widzieli Cię inni. Poznaj też nasze wskazówki na zrobienie jak najlepszego dobrego wrażenia.

Bądź punktualny

Przyjdź do pracy chwilę przed rozpoczęciem i nie wychodź zanim zegar wskaże godzinę wyjścia. Przestrzegaj też czasu na przerwach, a jeśli jesteś palaczem, staraj się ograniczyć częstotliwość wychodzenia na papierosa. Czas to pieniądz. Szanując go, dajesz do zrozumienia przełożonym i innym pracownikom, że poważnie myślisz o pracy i swojej karierze w firmie.

Przestrzegaj dress code’u

Jeśli nie wiesz, jak się ubrać, wybierz neutralne zestawienia w stonowanych kolorach. Przez pierwsze dni obserwuj, jak ubierają się Twoi koledzy. Jeżeli natomiast zasady ubioru zostały Tobie od początku przedstawione, koniecznie je stosuj.

Nie bój się pytać

To naturalne, że nowy pracownik ma dużo pytań i zarówno szefostwo, jak i zespół są na to przygotowani. Dawaj z siebie wszystko i pokaż się jako osoba, która potrafi sama radzić sobie z problemami, ale jeśli masz wątpliwości albo możesz zaoszczędzić wiele czasu dowiadując się, jak daną rzecz wykonać, zwróć się o pomoc. Pokazujesz w ten sposób swoje zaangażowanie i chęć do nauki.

Wykaż się inicjatywą

Zaoferuj kolegom swoją pomoc w drobnych czynnościach. Obserwuj i słuchaj, z jakimi problemami boryka się zespół. Być może Twoje dotychczasowe doświadczenie pozwoli Ci zaproponować jakieś rozwiązanie? Od początku pokaż, że jesteś zaangażowanym pracownikiem, chętnym do pomocy i nawiązywania kontaktów. Rozmawiaj z innymi pracownikami, uśmiechaj się i grzecznie się zachowuj, a na pewno szybko znajdziesz osoby, z którymi się zaprzyjaźnisz w swoim nowym miejscu pracy.

Dobre wrażenie na koniec

Pod koniec dnia, zamiast wychodzić bez słowa, spytaj współpracowników albo przełożonego, czy jesteś jeszcze do czegoś potrzebny. Powiedz, co udało Ci się zakończyć. Spytaj, jakie zadania będziesz wykonywać następnego dnia i zanotuj je sobie. Dopiero wtedy pożegnaj się z zespołem i wyjdź.


Tagi
Czytaj więcej