Aktualność Miasto Wydarzenia

Pierwszy „Lubuski Samarytanin”

9 lutego w Nowosolskim Domy Kultury odbyła się pierwsza Gala „Lubuski Samarytanin”. Organizatorem inicjatywy jest diecezja zielonogórsko-gorzowska.

Światowy Dzień Chorego

11 lutego obchodzimy Dzień Chorego i Dzień Służby Zdrowia, który został ustanowiony w 1992 roku przez papieża Jana Pawła II. To właśnie z tej okazji biskup Tadeusz Lityński i ks. Tomasz Duszczak zdecydowali się zorganizować konkurs „Lubuski Samarytanin”. Celem inicjatywy jest zwrócenie uwagi na pracę osób, które na co dzień pomagają ludziom chorym i cierpiącym.
Jak zauważył prezydent Nowej Soli, Wadim Tyszkiewicz, ci, którzy pomagają potrzebującym wymagają największego szacunku.


Przeczytaj również: Ruszyły treningi do VII Biegu do Pustego Grobu


Lubuski Samarytanin czyli kto?

Biskup Lityński, który sam kiedyś pełnił rolę kapelana chorych, zaznacza jak dużo poświęcenia kosztuje taka pomoc. Na szczęście kapitule Lubuskiego Samarytanina udało się znaleźć wiele osób zasługujących na uznanie. Konkurs ma za zadanie wyłonić postaci, które są wzorem biblijnego miłosiernego Samarytanina, który nie tylko boleje nad losem chorego ale oferuje mu konkretną pomoc. Jak zauważają organizatorzy, tegoroczni laureaci postawili poprzeczkę bardzo wysoko. Wyróżnione zostały osoby i instytucje, które działają na rzecz potrzebujących chorych i przyczyniają się do poprawy jakości ich życia – mówi ks. Duszczak.


Przeczytaj również: Nowa Praca z główną nagrodą w konkursie Biznes Wrażliwy Społecznie


Trzy kategorie, sześcioro laureatów

Kapituła konkursu ustanowiła trzy kategorie laureatów. Kategoria pierwsza to instytucje, stowarzyszenia i placówki medyczne. Druga odnosi się do pracowników służby zdrowia, a trzecia to wolontariusze. Do Lubuskiego Samarytanina zgłoszono 19 kandydatur, z których ostatecznie wybrano sześcioro zwycięzców. W pierwszej kategorii wygrało Stowarzyszenie św. Brata Krystyna w Gorzowie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Osób z zespołem Downa w Zielonej Górze. Zwycięzcami w drugiej kategorii zostali dr Włodzimierz Janiszewski z Zielonej Góry i dr Jacek Zajączek z Gorzowa-Drezdenka. Uhonorowani wolontariusze to pielęgniarka Ludwika Kaczmarczyk z Międzyrzecza i Anna Budynek z Zielonej Góry.

Źródło: gazetalubuska.pl


Tagi
Czytaj więcej