Aktualność Miasto

Pierwszy „plogging” z Nowosolską Grupą Biegową

To była pierwsza tego typu akcja w Nowej Soli, która połączyła bieganie ze zbieraniem śmieci. Nietypowy trening zorganizowała Nowosolska Grupa Biegowa. Plogging odbył się 13 maja.

Zebrano ponad 100 worków ze śmieciami

Do Grupy dołączyli mieszkańcy, a w akcji pomogło również Nadleśnictwo Nowa Sól. Mimo, iż typowego biegania nie było zbyt dużo, to przedsięwzięcie przyniosło spore efekty. Zebrano ponad 100 worków na śmieci! Z jednej strony jest z czego się cieszyć, gdyż nowosolanie przyczynili się do poprawy stanu środowiska w najbliższym otoczeniu, ale z drugiej smuci zastany, zaśmiecony krajobraz. Widać, że nie wszyscy mieszkańcy mają na sercu dobro natury, a warto zbierać po sobie śmieci i nie zostawiać pustych opakowań samopas.


 

Pierwszy plogging w mieście. O co chodzi?

Ploggersów, czyli uczestników akcji ploggingu można spotkać w wielu europejskich miastach, zarówno w centrum, jak i na ich obrzeżach. Przedsięwzięcie organizowane jest co rusz w Berlinie, Moskwie, Paryżu a nawet w Nowym Jorku. Obecnie jest to bardzo popularny trend, który łączy bieganie ze sprzątaniem. Termin”plogging” ukłuli Szwedzi, którzy połączyli słowa „jogging” oraz szwedzkie „plocka upp” co oznacza po prostu – podnosić.

Pierwszy nowosolski plogging za nami

Akcja została zapoczątkowana w 2016 roku przez szwedzkich biegaczy, którzy mieli dość śmieci porozrzucanych na trasach biegowych, chodnikach, w parkach czy skwerach. Postanowili oni, oprócz bidonu, wziąć ze sobą worki na śmieci i przy okazji treningu posprzątać. W ten sposób powstała nowa dyscyplina sportu, która łączy miłe dla ciała i pożyteczne dla przestrzeni miejskiej.

Plogging łączy ze sobą dwa współczesne trendy – bycie fit oraz eko. Czy akcja na dobre zagości w Nowej Soli? A może inne lubuskie miasta wzorem Nowej Soli zorganizują takie biegi?

Zdjęcia źródło: fb/NowosolkaGrupaBiegowa


Przeczytaj również: Lubuskie turystycznie. Rusza akcja „Odkryj lubuskie koleją”Tagi
Czytaj więcej