
Aktualność
Plany pracodawców na 2021
Czy w 2021 roku na rynku pracy czekają nas podobne zawirowania jak w pandemicznym 2020? Sytuacja na szczęście kształtuje się pozytywniej, niż zakładano. Zobacz, jakie plany mają pracodawcy w tym roku.
Stabilna sytuacja kadrowa
Według badania przeprowadzonego przez Randstad Polska, większość pracodawców nie planuje w 2021 roku zwolnień. Aż 70% przebadanych przedsiębiorstw nie zamierza wprowadzać dużych zmian wśród swoich pracowników. W porównaniu do poprzedniej edycji badania, to wzrost aż o 5 punktów procentowych. Co ciekawe, 17% firm przewiduje nowe rekrutacje, co zdecydowanie jest dobrym znakiem dla poszukujących pracę.
Największe szanse na nowe zatrudnienie będą mieli mieszkańcy południowej Polski – województwa małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Sytuacja na rynku pracy będzie się kształtować gorzej we wschodniej części kraj (województwo podkarpackie, lubelskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie) – to właśnie tutaj najczęściej planowane są redukcje etatów.
Przeczytaj również: Rynek pracy w 2021 roku. Trendy i przewidywania
Stabilna sytuacja finansowa
Jak wskazuje raport Plany Pracodawców przygotowany przez Randstad, pensje w większości firm pozostaną bez zmian. Tak deklaruje ponad 75% ankietowanych przedsiębiorstw. Tylko 3% pracodawców ma w planach obniżki wynagrodzeń. Wzrost pensji prognozowany jest w 16% firm. Chociaż sytuacja nie kształtuje się tak źle, jak wiosną 2020 roku, widoczny jest wpływ pandemii na rynek pracy. Zwykle druga połowa roku była czasem podwyżek w przedsiębiorstwach. Przed koronawirusem, w podwyżki w drugiej połowie planowało aż 48% firm.
Największy wzrost pensji przewidywany jest w branży outsourcingowej (aż 27%). Sytuacja najgorzej wygląda w sektorze pośrednictwa finansowego i usług – w tych branżach najczęściej może dojść do obniżenia wynagrodzeń. Na planowane przez pracowników podwyżki należy spojrzeć jednak przez pryzmat wysokości obecnych pensji. Największe szanse na podwyżkę wypłat mają pracownicy ze wschodniej części Polski. Może to jednak wynikać nie tyle z dobrej sytuacji ekonomicznej, ale z faktu, że ci pracownicy najczęściej zatrudniani są w oparciu o wynagrodzenie minimalne, które w 2021 roku wzrosło.
Czy istnieją szanse na wzrost gospodarczy?
Co nie powinno dziwić, nastroje przedsiębiorców utrzymują się od miesięcy na bardzo niskim poziomie. Według badania Plany Pracodawców, wyłącznie 1% ankietowanych spodziewa się wzrostu gospodarczego w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy. Aż 67% przedsiębiorstw przewiduje recesję. Pomimo tych pesymistycznych założeń, na rynku widoczne są oznaki stabilizacji i powrotu do normalności. Prawie 50% firm ocenia swoją sytuację finansową dobrze lub bardzo dobrze. Źle lub bardzo źle – tylko 7%. Pozytywne podejście widoczne jest najbardziej u firm z województw zachodnich – lubuskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Najlepsze nastroje panują w branży nieruchomości.
Źródło: Randstad Polska