Aktualność Miasto

Pływające roślinne wyspy w Nowej Soli

Pomagają oczyszczać wodę oraz są schronieniem dla ryb i ptaków. Na terenie miasta zamontowano dwie nowe zielone wyspy, czyli pływające platformy ze specjalnie dobraną roślinnością. Zobacz, jak wyglądają i co warto o nich wiedzieć.

Kolejne pływające wyspy na terenie miasta

Nie tylko pięknie wyglądają, ale też przy odpowiednio dobranych roślinach stają się naturalną oczyszczalnią wody. Nowe zielone wyspy pojawiły się w dwóch strategicznych punktach miasta: w zbiorniku wodnym na terenie skweru przy ul. Zygmunta Starego oraz na basenie portowym rzeki Odry. Tym razem osiągnęły one wymiary ok. 3 m2 oraz 27 m2. Do obsadzenia wysepek wybrano kilka najbardziej popularnych roślin, które poradzą sobie w środowisku wodnym. Jednym z nich jest sit rozpierzchły, czyli naturalny filtr wody, a także mrozoodporna mięta nawodna i kosaciec żółty, który ze względu na swoje właściwości jest chętnie wykorzystywany m.in. w biologicznych oczyszczalniach ścieków. Jakie jeszcze gatunki możemy podziwiać na pływającej platformie?

Na wyspach zostały posadzone Iris pseudacorus (Kosaciec zółty), Lythrum salicaria (Krwawnica pospolita), Carex acuta (Turzyca zaostrzona), Carex acutiformis (Turzyca błotna), Carex paniculata (Turzyca prosowa), Carex pendula (Turzyca zwisła), Typha angustifolia (Pałka wodna), Juncus effusus (Sit rozpierzchły), Mentha aquatica (Mięta wodna). Taka różnorodność roślin sprawia, że są one bardzo skuteczne w usuwaniu nadmiaru fosforu i azotu z wody – informuje rzecznik prasowy urzędu miejskiego.

Przeczytaj również: 40 tysięcy złotych na założenie firmy. Projekt „Wygrać z COVID-19!” wystartował

Roślinne wyspy – jakie mają zadanie?

Poprawa jakości wody to nie jedyny cel inicjatywy. Pływające wyspy mają być idealnym środowiskiem zasiedlania i rozwoju ptactwa, a równocześnie zacienionym schronieniem dla ryb oraz drobnych organizmów. Jak podano w oficjalnym komunikacie, rośliny symulują warunki występujące w naturalnych mokradłach, a przy okazji w naturalny sposób oczyszczają zbiorniki wodne z biogenów. W tym celu muszą być jednak wykonane ze starannie dobranych, nietoksycznych materiałów, które będą unosić się na powierzchni.

Pływająca wyspa to konstrukcja wykonana w formie stelażu z materiałów syntetycznych, nietoksycznych, unosząca się na powierzchni wody – opowiada Ewa Batko. – Przestrzeń między elementami konstrukcyjnymi wypełniana jest specjalną matą wykonaną z włókien kokosowych, umożliwiających wegetację roślin.

Tak wykonana platforma stanowi miejsce rozwoju roślinności jak i miejsce gniazdowania dla ptaków. System korzeniowy roślinności Zielonej Wyspy przenika do toni wodnej i pobiera z niej substancje odżywcze. Porowata struktura pływającej wyspy stanowi również idealne miejsce rozwoju drobnoustrojów wspomagających procesy filtracji i oczyszczania wody. Pływająca wyspa stwarza cień zmniejszając nagrzanie wody oraz tworzy enklawę, w której mogą schronić się drobne organizmy i ryby.

Przeczytaj również: Rozpoczyna się budowa nowej ścieżki rowerowej

 

Źródło: Oficjalny profil miasta Nowa Sól


Tagi
Czytaj więcej