Aktualność Miasto

Podatki w Nowej Soli będą wyższe

W powiecie nowosolskim szykują się wyższe podatki. Jak to wygląda w samej Nowej Soli, gminie wiejskiej oraz w Nowym Miasteczku?

Co roku podatki wzrastają w Nowej Soli

W Nowej Soli co roku konsekwentnie rosną podatki. Tym razem jest podobnie. Kwoty wzrosną o około 4 procent. Trzeba będzie zapłacić więcej, m.in. od budynków mieszkalnych o 3 grosze za 1 mkw., od działalności gospodarczej o 80 groszy za 1 mkw., od gruntów mieszkalnych o 1 grosz, od gruntów związanych z działalnością gospodarczą o 3 grosze. Wzrośnie opłata targowa o 30 groszy za 1 mkw., opłata za posiadanie psa o 1,2 zł.

Z kolei w samej gminie Nowa Sól, jak podaje wójt Izabela Bojko, podatki nie wzrosną, a pozostaną na poziomie roku 2018.


Przeczytaj również: Budżet Nowej Soli znów przekroczy 200 mln zł!


Podatki w mieście i gminie Nowe Miasteczko

Na początku poprzedniej kadencji wszystkie stawi wzrosły o 3 proc. Jak mówi burmistrz Danuta Wojtasik – wyjątek stanowi podatek od środków transportowych, który jest jedynym podatkiem nie związanym z miejscem prowadzenia działalności. Podjęto decyzję o obniżeniu stawek podatków w dwóch grupach podatkowych: grupach ciągnika siodłowego o masie całkowitej powyżej 31 ton z zawieszeniem pneumatycznym i przyczep trzyosiowych o masie całkowitej powyżej 38 ton z zawieszeniem pneumatycznym.

Najwięcej podatników w gminie jest w powyższych grupach, a ze względu na wysokie podatki często rejestrowali oni swoje firmy poza terenem gminy. Obniżenie podatku ma sprawić, że podatnicy będą rejestrować swoją działalność i płacić podatki na miejscu. Ponadto z analiz wynika, że gmina Nowe Miasteczko jako jedna z nielicznych w okolicy stosuje obniżoną cenę podatku rolnego, większość stosuje stawkę maksymalną.

Źródło: Gazeta Lubuska


Przeczytaj również: Nowa Sól z mniejszym zadłużeniem


 


Tagi
Czytaj więcej