Aktualność Porady

Podwyżki pensji z 2021? Nie wystarczają.

Inflacja w styczniu wynosiła 9,2%, prognozy na kolejne miesiące nie są pozytywne. Kolejny wzrost stóp procentowych, kosmiczne ceny paliwa. To wszystko ma wpływ na to, ile pieniędzy zostaje w naszej kieszeni. Nie jest kolorowo.

Podwyżki? Nie dla każdego.

Jak wynika z opublikowanego w lutym 46. Monitora Rynku Pracy Randstad, jedynie 45% pracowników otrzymało w 2021 roku podwyżkę. Najczęściej z dodatkowych pieniędzy cieszyli się kierownicy średniego szczebla (58%), a najrzadziej pracownicy biurowi i administracyjni (37%). Podwyżki dotyczyły w większej mierze pracowników przemysłu (56%), rzadziej pracowników handlu (36%) czy sektora edukacji (30%). Ankietowani, którzy otrzymali podwyżki, dostali najczęściej pensję wyższą o 5-10%. Dla 41% poziom ich podwyżki był raczej niższy, niż przewidywali.


Przeczytaj również: Czy Polacy są zadowoleni ze swojej pracy?


Niezadowolenie rośnie i trudno się temu dziwić

Podwyżki pensji nieadekwatne do rosnących kosztów życia lub ich całkowity brak znacznie obniżają zadowolenie pracowników ze swojego miejsca pracy. Oczekiwania Polaków rosną w szybkim tempie i trudno się temu dziwić. Pandemia, Polski Ład oraz niedawny wybuch wojny w Ukrainie znacznie podniosły już i tak wysokie koszty utrzymania. W związku z nieciekawą sytuacją gospodarczą, presja podwyżki wciąż ciąży nad pracodawcami. Część z nich nie zdecydowała się na nią w 2021 roku, by zrobić to dopiero po zapoznaniu się ze zmianami podatkowymi Polskiego Ładu.

Warto zaznaczyć, że prawie połowa z 45% pracowników, którzy otrzymali w 2021 roku podwyżkę, jest nią rozczarowana. Mimo to, według badań Instytutu Randstad, ponad 40% Polaków jest zadowolonych z obecnej pensji. Z roku na rok ta liczba jednak zmniejsza się.

Nie prosimy o podwyżkę, bo się boimy

Skoro Polacy są niezadowoleni ze swoich pensji, czemu nie poproszą o podwyżkę? 34% pracowników spodziewało się jej na początku 2022 roku. Jednak ponad 40% ankietowanych nie zamierza o nią prosić, licząc że będzie to inicjatywa pracodawcy. Dlaczego nie pytamy, jeśli potrzebujemy? Aż 25% uważa, że byłoby to źle odebrane przez pracodawcę, 24% niedawno dostało podwyżkę, 18% obawia się reakcji przełożonego, a aż 17% nie lubi rozmów o pieniądzach.


Przeczytaj również: Zatrudniamy w Nowej Soli!


Dlaczego Polacy zasługują na podwyżkę?

Jak wynika z 46. Monitora Rynku Pracy Randstad 65% pracowników potrzebuje podwyżki, by móc nadążyć za rosnącymi cenami żywności i usług. Ponad połowa badanych uważa, że zasługuje na nią ze względu na bycie dobrym pracownikiem oraz świetne wyniki w pracy. Tylko 9% zaznacza, że co roku występuje o podwyżkę, więc to dla nich naturalne.

Monitor Rynku Pracy

Monitor Rynku Pracy publikowany przez Instytut Badawczy Randstad to projekt badawczy, którego celem jest pokazanie rynku pracy z perspektywy pracowników oraz ich nastawienia do rozwoju kariery i mobilności. Badanie pokazuje się co kwartał i analizuje sytuację, plany i oczekiwania polskich pracowników. W raporcie grupą respondentów są osoby pracujące minimum 24 godziny tygodniowo, zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umów cywilnoprawnych oraz osoby samozatrudnione. Badana grupa wiekowa to 18-64 lata.

Źródło: https://www.randstad.pl/

Szukasz pracy w Nowej Soli? Sprawdź najnowsze oferty → 


Tagi
Czytaj więcej