Aktualność

Polacy nie boją się utraty pracy

Z raportu Randstad wynika, że Polacy mniej obawiają się utraty pracy. Rzadziej też decydują się na zmianę zatrudnienia.

Większa stabilizacja

Badanie przeprowadzone przez Randstad pokazuje, że sytuacja zawodowa Polaków zaczyna się stabilizować. Zaledwie co czwarty z naszych rodaków obawia się utraty pracy. To duża zmiana, ponieważ pod tym względem zazwyczaj przodowaliśmy na tle Europy.

Mniejsza rotacja

Zdecydowaną zmianą w tendencjach na rynku pracy jest także znacznie mniejsza rotacja. W ostatnim kwartale tylko co piąty badany zmienił pracodawcę. Podjęcie decyzji o zmianie miejsca zatrudnienia to natomiast nasza własna decyzja. Według ekspertów, dane te wskazują na poprawę na polskim rynku pracy. Zbyt duża rotacja zazwyczaj świadczy o negatywnych tendencjach, związanych m.in. z likwidacją zakładu, nieodpowiednimi warunkami pracy lub niskim wynagrodzeniem.

Według raportu, obecnie aktywne poszukiwania pracy zadeklarowało 9% rodaków. 18% rozgląda się za nowym zajęciem. Optymizm co do szans na znalezienie nowej pracy jest nadal na wysokim poziomie, chociaż nie odnotował tak dużych wzrostów, jak w poprzednich kwartałach.

Lepsze warunki i możliwość rozwoju

Zdecydowana większość badanych decyzję o zmianie pracy motywowała chęcią znalezienia lepszych warunków zatrudnienia. 75% ankietowanych przyznała, że odczuwa potrzebę rozwinięcia swoich umiejętności i kompetencji. W ostatnim roku 1/4 pracujących Polaków w ogóle nie korzystała z form doskonalenia zawodowego – pod tym względem znajdujemy się na szarym końcu za Europą. Aż 32% badanych sygnalizuje, że pracodawcy nie dbają o ich rozwój.

 

Źródło: Strefabiznesu.pl


Tagi
Czytaj więcej