Aktualność

Polacy zmęczeni nie tylko pracą.

8 na 10 Polaków czuje się zmęczonych i nie znajduje energii na swoje pasje, rozwój czy spotkania z bliskimi. Jak wygląda nasza kondycja psychiczna i fizyczna oraz czym jest spowodowana? Poznaj wyniki raportu „Zmęczeni zmęczeniem.”

8 na 10 Polaków mówi: „Jestem zmęczony!”

Na zlecenie firmy szkoleniowo-doradczej Human Power powstał raport o kondycji pracowników w polskich organizacjach. Badanie skupiało się na sprawdzeniu, ilu Polaków czuje się zmęczonych i z jakich powodów. Nie da się ukryć, że ostatnie dwa lata były dla nas sporym wyzwaniem. Wielu z nas musiało zmienić model swojej pracy, branżę czy po prostu szukać nowego zatrudnienia w wyniku pandemicznych zwolnień. Kolejne lockdowny i rosnące liczby zakażonych koronawirusem nie wpłynęły pozytywnie na naszą kondycję psychiczną. Po ogólnoświatowym kryzysie przyszły nasze lokalne problemy — rosnąca inflacja i wojna w sąsiedniej Ukrainie.

Jak to wszystko wpłynęło na kondycję pracowników? Według badania „Zmęczeni zmęczeniem”, 8 na 10 ankietowanych zaznaczyło, że czuje zmęczenie, a 6 na 10 z nich odczuwała zmęczenie zaraz po przebudzeniu. 7 na 10 ankietowanych ma problem z odczuwaniem ulgi i regeneracją podczas czasu wolnego. Brak zmęczenia odczuwa jedynie 3,9% ankietowanych. Jeśli regeneracja nocna i sen nie przynoszą Ci ulgi, możesz dołączyć do 64% ankietowanych. Co zasmuca najbardziej, to fakt, że aż 55% uznało, że nie ma energii na rzeczy, które chciałoby robić — hobby, spotkania z bliskimi, aktywność fizyczną.


Przeczytaj również: Jakich umiejętności szukają pracodawcy?


Skąd to zmęczenie?

Musimy pamiętać, że zmęczenie to nie tylko gorsze samopoczucie fizyczne, ale także psychiczne. U osób, które cierpią na brak odpoczynku możemy zauważyć niechęć do pracy, drażliwość, agresywność, apatię, trudności w koncentracji czy obniżenie motywacji. Aż 73% ankietowanych  potwierdza, że łatwo wpada w złość, irytuje się czy ma mniej cierpliwości. Na poziom zmęczenia wpływają różne czynniki. Najczęściej nakładają się na siebie czynniki indywidualne, kulturowe i te wynikające ze środowiska pracy.

Czynniki indywidualne:

 • brak nawyku dbania o siebie;
 • niska profilaktyka zdrowotna;
 • zbyt krótki sen lub zła higiena snu (np. długie godziny przed telewizorem czy ekranem smartfona);
 • nieodpowiednie odżywianie;
 • niska aktywność ruchowa.

Czynniki kulturowe:

 • myślenie, że trzeba być dostępnym 24/7 ;
 • tempo pracy narzucane przez społeczeństwo;
 • mit sukcesu — by coś osiągnąć, trzeba ciężko pracować bez wytchnienia.

Czynniki środowiska pracy:

 • praca obciążająca psychicznie lub fizycznie
 • monotonne, nudne obowiązki
 • stres i duża odpowiedzialność
 • praca zmianowa
 • nieodpowiednie warunki (np. kiepskie oświetlenie, hałas, zanieczyszczenia, zła atmosfera, mierne zarządzanie)

Przeczytaj również: Jak pracować w domu z dzieckiem?


Dlaczego nie odpoczywamy?

Odpoczywamy, ale nie zawsze przynosi to oczekiwane rezultaty. W przypadku, kiedy zmęczenie jest wynikiem naszych codziennych stresów, okres regeneracji powinien być wydłużony. Nic dziwnego, że Polacy są zmęczeni, jeśli na co dzień narażeni są na niekorzystne warunki fizyczne, ponadprzeciętny stres, szybkie tempo pracy i przeciążenie, przebodźcowanie.  Aż 70% ankietowanych uznało, że jest przytłoczonych pracą. To skutkuje niższą produktywnością i generuje koszty dla pracodawców, z których mogą sobie nawet nie zdawać sprawy.

Cały raport możesz przeczytać na: https://akademia.humanpower.pl/raport-zmeczeni-zmeczeniem/


Tagi
Czytaj więcej