Aktualność Wydarzenia

Pomóżmy wysłać młodych naukowców do Australii!

Uczniowie zielonogórskiego liceum wezmą udział w prestiżowym międzynarodowym konkursie - jeśli im pomożemy! Czteroosobowy zespół będzie jedynym reprezentantem z Polski i Europy, dlatego warto ich wesprzeć.

Wyzwanie

UAV Challenge Airborne Delivery to międzynarodowy konkurs dla uczniów szkół średnich, którego celem jest skonstruowanie zaawansowanego systemu zrzutu środków medycznych dla osoby ze wstrząsem anafilaktycznym. Nowoczesny system transportowy ma dostarczyć tzw. epipen, czyli zastrzyk z adrenaliną, umożliwiając choremu natychmiastową pomoc zanim pojawią się medycy i zwiększając w ten sposób jego szanse na przeżycie. To właśnie w Australii, gdzie panują obszerne przestrzenie, a mieszkańcy i przyjezdni są narażeni na ataki jadowitych gatunków zwierząt, taki wynalazek mógłby okazać się znakomitą alternatywą dla karetek.

Zespół

Wyzwanie postawione przez organizatorów konkursu powołało do życia Phoenix Rescue Team – czteroosobowy zespół niesamowicie zdolnych młodych ludzi z Nowej Soli, którzy jako jedyni reprezentanci Polski i Europy, dołączą do innych drużyn podczas finału konkursu w Australii. Zespół tworzą: Aleksandra Dudziak, Miłosz Jezierski, Szymon Butkiewicz oraz Hubert Nowak – uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. prof. T. Kotarbińskiego w Zielonej Górze oraz ich opiekun – mgr Waldemar Grabowski. Zespół opracował zrzutnię, która na finale konkursu będzie musiała pokonać wyznaczone przeszkody i spaść w ręce chorego w określonym miejscu i czasie.

Wsparcie

Oprócz naukowego opracowania, jednym z wyzwań, przed jakimi stanęli uczestnicy konkursu, jest konieczność zebrania funduszy na wyjazd. Zespół nie ma zbyt wiele czasu, a musi zgromadzić aż 20 tys. zł. Skąd taka suma? Wynika ona ze złożoności opracowanej konstrukcji oraz kosztów części elektronicznych. Niezbędne są także środki na wykonanie testów i stworzenie zapasowych podzespołów na wypadek awarii. Do tego dochodzą koszty podróży na drugą półkulę.

Chcesz pomóc ambitnym nowosolanom? Przekaż pieniądze poprzez platformę https://zrzutka.pl/m6apju. Liczy się każda suma! Dzięki Twojemu wsparciu, uczniowie będą mogli spełnić swoje marzenie, a świat medycyny stanie się bogatszy! Są powody do dumy, a tym bardziej – do pomocy! Liczymy na Was! 

Zespół z Nowej Soli możecie śledzić na profilu facebookowym: >> Phoenix Rescue Team.


Tagi
Czytaj więcej