Aktualność Porady

Poradnik pracującego rodzica

Połączenie życia zawodowego z osobistym bywa bardzo trudne. Szczególnie, jeśli opiekujesz się pełnymi energii maluchami lub dziećmi w wieku szkolnym. Przedstawiamy krótki poradnik pracującego rodzica. Dowiedz się, z jakich ułatwień możesz korzystać coraz co zrobić, aby zachować work-life balance.

Rodzicu, poznaj swoje prawa!

Z niecierpliwością wyczekujesz momentu, w którym dziecko przyjdzie na świat? Powoli planujesz powrót z urlopu macierzyńskiego i nie wiesz, co zrobić, aby wszystko przebiegło sprawnie i na dogodnych warunkach? Dowiedz się, jakie prawa Ci przysługują! Niektóre z nich nie są wcale takie oczywiste, a potrafią wiele zmienić podczas ciąży oraz na różnych etapach opieki nad niemowlakiem. Przedstawiamy skrócony poradnik pracującego rodzica, który pomoże Ci się odnaleźć w gąszczu służbowych przywilejów.

  • Właśnie usłyszałaś radosną nowinę, a może termin zbliża się wielkimi krokami? Bez problemu uzyskasz zwolnienie na zalecone badania lekarskie, które nie mogą być przeprowadzone w czasie wolnym od pracy. Pamiętaj, że przysługuje Ci też ochrona przed zwolnieniem, a jeśli dotychczasowe obowiązki są zbyt ciężkie, pracodawca ma obowiązek stworzyć Ci dogodne, bezpieczne warunki. Dodatkowo, jeśli znajdujesz się w okresie połogu, Twój partner może ubiegać się o zwolnienie na opiekę.

  • Chcecie spędzić pierwsze chwile życia maleństwa w domowym otoczeniu? Możesz skorzystać z urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego lub rodzicielskiego. Najpóźniej od momentu narodzin malucha bywa natomiast wykorzystywany urlop wychowawczy. Jeszcze karmisz piersią, ale chcesz wrócić do pracy? Masz prawo do przerw, które są wliczane w Twoje godziny.

  • Nie musisz martwić się, czy poradzisz sobie ze wzmożoną aktywnością zawodową oraz jednoczesnym doglądaniem i pielęgnowaniem malucha. Niektóre przepisy Kodeksu Pracy pozwalają świeżo upieczonym rodzicom na osiągnięcie bardziej elastycznego grafiku. Równocześnie jeśli zajmujesz się dzieckiem, które nie ukończyło 4. roku życia, nie możesz pracować w porze nocnej, w ramach nadgodzin, przerwanym systemie czasu pracy oraz być delegowana poza stałą placówkę firmy.


Dowiedz się więcej: Prawa rodziców w pracy


Trudna sztuka równowagi. Poradnik pracującego rodzica w pigułce

Nie sposób się bez niej obejść i bardzo łatwo ją utracić, jeśli nie pozostaniemy wystarczająco czujni. Równowaga to klucz do sukcesu. Jesteś coraz bardziej zmęczony, napięty harmonogram śni Ci się po nocach, a chwile dzielone z najbliższymi przypominają ostatnio prawdziwą walkę o przetrwanie? Nie zapomnij o odpoczynku. Chociaż na pierwszym miejscu wszystkich poradników pracującego rodzica znajdują się przede wszystkim sposoby na lepszą komunikację, umiejętną organizację czasu i jasne wytyczanie granic, czasami tym, czego potrzebujemy najbardziej są proste chwile relaksu.

Dawno nie znalazłaś czasu dla siebie, nie mówiąc już o spotkaniach z przyjaciółmi lub rodzinnych seansach filmowych? Zanim zaczniesz wypełniać terminarz nowymi zadaniami, naładuj baterie. Zadbaj też o swoje zdrowie. Regularny ruch na świeżym powietrzu, odpowiednia dawka snu i zdrowa dieta potrafią zdziałać cuda! A jeśli wszystko zaczyna Cię przytłaczać, ustal priorytety. Dzięki temu zachowasz energię na rzeczy, które naprawdę wymagają Twojego zaangażowania.


Pracujesz zdalnie? Zobacz, kiedy nadejdą zmiany w kodeksie pracy →Tagi
Czytaj więcej