Porady

Poranna rutyna przed pracą zdalną. Jak o nią zadbać?

Kluczem do sukcesu dla każdego pracownika, który część obowiązków wykonuje w trybie zdalnym, jest dobry początek dnia. Chcesz poprawić swoją produktywność i zadbać o samopoczucie? Mamy kilka porad, jak stworzyć poranną rutynę przed pracą zdalną, aby pozostać wydajnym i efektywnym przez cały dzień.

1. Ustal godziny pracy

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że bez sztywnego, ustalonego wcześniej harmonogramu zupełnie zapomnisz o odpoczynku. Przeszukujesz pocztę elektroniczną co kilkadziesiąt minut, jesteś do dyspozycji przez całą dobę i często pracujesz do wieczora? A może wręcz przeciwnie – leżysz w łóżku do ostatniej chwili, lecz pomimo długiego odpoczynku ciągle czujesz się niewyspany i pozbawiony energii? Kluczem do sukcesu jest zdrowa dyscyplina. Pamiętaj, że nie musisz wstawać o śmiesznie wczesnej porze. Wystarczy nastawić budzik na godzinę, która wydaje Ci się najbardziej realistyczna i trzymać się swoich postanowień każdego dnia. Zdziwisz się, jak szybko poranna rutyna przed pracą zdalną wejdzie Ci w krew i zwiększy Twoją efektywność.


Przeczytaj również: Relaks po pracy na home office


2. Nie rozpraszaj się!

Od razu po przebudzeniu musisz sprawdzić media społecznościowe, pierwszych kilkanaście minut pracy spędzasz przy ulubionej aplikacji mobilnej, a podczas przerwy nie możesz się powstrzymać, aby nie obejrzeć jeszcze jednego odcinka nowego serialu? Kiedy współpracownicy nie zaglądają przez ramię, a zamiast codziennych, uporczywych dojazdów do biura zyskujesz trochę czasu dla siebie, odpoczynek przy social mediach jest bardzo kuszący. Niestety, obiecany kwadrans bardzo często zamienia się w godzinę lub dwie, a poranna energia i motywacja do pracy drastycznie spadają. Co zrobić, aby tego uniknąć? Jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać swoje możliwości, zrezygnuj z rzeczy, które jak nic innego potrafią odciągać Cię od obowiązków. Wycisz powiadomienia w telefonie, usuń niepotrzebne przedmioty z Twojego otoczenia i każdego ranka trzymaj się tych samych, sprawdzonych rytuałów, które najlepiej pomogą przygotować się do działania.

3. Zacznij od planowania

Zdecydowanie nie jesteś rannym ptaszkiem? Zdarza Ci się szukać wymówek, które pomogą opóźnić pracę nad nowym projektem chociaż o kilka godzin? Dobra organizacja to podstawa, dlatego po przebudzeniu warto poświęcić kilkanaście minut, aby ustalić swoje priorytety i opracować listę zadań do wykonania. Monitorowanie i planowanie dalszej aktywności najlepiej rozpocząć już przy porannym kubku kawy, zanim na dobre wciągnie nas wir obowiązków. Więcej wskazówek przydatnych nie tylko podczas home office znajdziesz w artykule: Jak zwiększyć produktywność?.

4. Ruch to zdrowie

Badania wykazały, że osoby, które zaczynają swój dzień od lekkiego treningu, są bardziej aktywne i bez problemu potrafią skoncentrować się na pracy. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z home office, czy jesteś starym wyjadaczem i zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby zyskać więcej energii do działania, wprowadzenie do porannej rutyny treningu może dać Ci impuls, którego potrzebujesz. Pamiętaj, że nie musisz forsować się długimi ćwiczeniami. Najważniejsze, aby forma ruchu była dopasowana do Twoich możliwości i potrzeb. W przeciwnym wypadku szybko się zniechęcisz, a aktywność przyniesie odwrotny skutek od zamierzonego. Na co warto się zdecydować? Jeśli większość dnia spędzasz przy biurku, wiele korzyści przyniesie poranny bieg lub energiczny marsz. Nie potrafisz przestać się martwić? Odpowiedzią na długotrwały stres może być joga, które pomoże zrelaksować umysł, skoncentrować się i zwalczyć napięcie.


Przeczytaj również: Czas wolny w trakcie zmiany pracy – jak go wykorzystać?


Poranna rutyna przed pracą zdalną. O czym jeszcze pamiętać?

Chociaż na samym początku perspektywa leżenia cały dzień w łóżku z laptopem i w piżamie wydaje się naprawdę atrakcyjna, w praktyce przynosi więcej szkody niż pożytku. Żeby skupić się na swoich obowiązkach i zadbać o efektywną współpracę z pozostałymi członkami zespołu, warto wprowadzić zdrową poranną rutynę. Przed pracą zdalną zachowuj się dokładnie tak, jakbyś szykował się do biura. Wykonaj poranną toaletę, pościel łóżko, przebierz się w elegancki i wygodny strój. Nie zapomnij też o pożywnym, zdrowym śniadaniu, które doda Ci energii na resztę dnia.


Tagi
Czytaj więcej