Aktualność Porady

Udany przepis na realizację postanowień noworocznych

Styczeń to czas sporządzania list postanowień na nowy rok i pierwsze próby stawiania im czoła. Chociaż często mamy dosyć ambitne plany, już po pierwszych tygodniach okazuje się, że nic z tego. Jakie postanowienia noworoczne warto realizować i czy jest przepis na to, że się uda?

Czego nie robić?

Trochę przewrotnie, ale zacznijmy od tego, czego nie robić przy realizacji swoich postanowień noworocznych. Okazuje się, że często zdarza nam się zrobić długą listę noworocznych postanowień. Obiecujemy sobie efekt, a później jak najszybciej chcemy go osiągnąć. Nie liczy się dokładność i systematyczność, wierzymy w cuda i liczymy, że nawet robiąc coś byle jak, uda nam się osiąnąć cel. Jesteśmy zdziwieni i zniechęceni, gdy nam się nie udaje. Co robić, żeby uniknąć takich sytuacji?


Przeczytaj również: Ile dni wolnych będziemy mieli w 2020 roku?


Uratuje nas spokój

Ile razy zdarzyło się, że Twój początkowy entuzjazm szybko minął, a Ty zostałeś z listą niezrealizowanych postanowień? Do sporządzania swoich założeń noworocznych warto podejść ze spokojem i konsekwencją. Zastanów się przede wszystkim, które z działań ma szansę się powieść i obiecaj sobie, że będziesz konsekwentnie dążyć do jego realizacji. Pamiętaj, że chwilowa fascynacja jakimś hobby czy stylem życia nie pomoże Ci we wprowadzeniu stałych zmian.

Znajdź realny cel

Dlaczego realny? Podejmowanie prób realizacji, które nie prowadzą do konkretnych rezultatów nie mają większego sensu. Jeśli podświadomie wiemy, że nasz cel jest niemożliwy do realizacji, jego wpisanie do postanowień noworocznych przyniesien nam później wyłącznie rozczarowanie. Jeśli wiesz, że nie będziesz podejmować odpowiedniego wysiłku, nie łudź się, że uda Ci się osiągnąć cel. Bądź realistą i stawiaj sobie cele, które nie są zbyt ambitne lub nieprecyzyjnie określone. Znajdź sobie cel, który będzie dla Ciebie ważny i który będzie miał duże znaczenie. Łatwiej będzie Ci znaleźć motywację do jego realizacji. Pamiętaj też, żeby zamiast powiedzieć sobie „schudnę”, określić swój cel jako „od stycznia będę chodzić dwa razy w tygodniu na siłownię”. Łatwiej będzie Ci zrealizować ten drugi, konkretniejszy cel, który po pewnym czasie doprowadzi do schudnięcia 🙂


Przeczytaj również: Początek roku? Roześlij CV!


Bądź gotowy do poświęceń

To bardzo ważny punkt przy realizacji postanowień noworocznych. Osiąganie zamierzonych celów wymaga często różnych poświęceń – wygospodarowania czasu czy odpowiednich środków. Pomyśl jak połączyć realizację postanowień noworocznych z dotychczasowym życiem. Być może niektóre cele i plany będą wymagały reorganizacji aktualnych przyzwyczajeń?

 


Tagi
Czytaj więcej