
Aktualność
Powrót do biura po pandemii – bardziej pragną go młodzi!
Którzy pracownicy najgorzej radzą sobie z pracą zdalną podczas pandemii? Jak się okazuje, najszybciej na powrót do biura liczyło najmłodsze pokolenie. Zobacz wyniki badań.
Kto chce powrotu do biura?
Chociaż część firm zdecydowała się na powrót do biur, inne nadal utrzymują swoją decyzję o pracy zdalnej. Gdyby przeanalizować sytuację pracowników, mogłoby się wydawać, że najbardziej z pracy zdalnej będzie cieszyło się najmłodsze pokolenie. Jak pokazują jednak najnowsze badania, do biur najchętniej wróciliby właśnie ludzie młodzi, a nie ich starsi koledzy. Skąd takie wyniki? Czynników wpływających na taki obrót sprawy jest wiele – pamiętajmy, że praca zdalna wymaga od pracowników większego sukpienia i niesamowitej samodyscypliny. Pokolenia Z i Millenialsi, to pokolenia, które wolą zostawać w domu niż hucznie bawić się wśród innych ludzi. Wydawać by się mogło, że praca zdalna będzie dla nich idealnym rozwiązaniem. Dlaczego tak nie jest?
Przeczytaj również: Jak zorganizować swoją pracę zdalną?
Przyszłość miejsca pracy
Cushman & Wakefield przeprowadziło badanie „Przyszłość miejsca pracy”, które objęło 40000 osób na całym świecie. Z wyników jasno odczytujemy, że aż 70% ankietowanych z pokolenia Z i 69% Millenialsów nie jest zadowolonych z pracy zdalnej. Dla porównania, wśród ich starszych kolegów, niezadowolonych jest tylko 55%. Według autorów badania, takie zjawisko może wynikać z nadmiernych obowiązków młodszych pokoleń, które dodatkowo często się rozprasza i ma na głowie inne problemy.
Podobne badanie przeprowadziła również firma Gensler, chociaż na dużo mniejszą skalę. Głównymi ankietowanymi byli pracownicy biurowi z USA. Jak wynika z badania, młodszym duo trudniej odpowiednio zorganizować swoją pracę w domu i narzucić odpowiednią dyscyplinę. Co ciekawe, problemem pokolenia Z i Millenialsów jest brak równowagi między życiem zawodowym i prywatnym – często zdarza im się pracować do późna, czy zapominać o przerwach w pracy. Ich pragnienie powrotu do biura wiąże się z potrzebą kontaktów towarzyskich i kontroli ich pracy przez autorytety.
Przeczytaj również: Relaks po pracy na home office