Aktualność Wydarzenia

Powstanie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze

Utworzenie Centrum Matki i Dziecka w Zielonej Górze jest priorytetem samorządu województwa. Są już wizualizacje obiektu. Planowane zakończenie robót budowlanych to 30 października 2020 r.

Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze

Wyposażony będzie nie tylko w nowoczesny sprzęt do ratowania życia najmłodszych pacjentów, ale prezentować będzie również nowoczesny design. Budynek ma robić ogromne wrażenie, ale przede wszystkim służyć poprawie dostępności do leczenia matek i dzieci. Utworzenie Centrum to priorytet samorządu województwa.

Budynek będzie posiadał pięć kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną. Stanie na terenie Szpitala Uniwersyteckiego w miejscu dawnego lądowiska dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Obiekt będzie połączony z obecnym gmachem szpitala. Inwestycja współfinansowana jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020. Kwota całkowita budowy to 112,3 mln zł.

Nowoczesny sprzęt i potrzebne oddziały

Centrum Zdrowia Matki i Dziecka ma zapewnić nowoczesną bazę łóżkową i diagnostyczno-zabiegową spełniającą najwyższe standardy nowoczesnego pediatrycznego szpitala klinicznego. Znajdzie się tam Oddział Położnictwa wraz z traktem porodowym i dedykowaną salą operacyjną do cięć cesarskich oraz Kliniczny Oddział Neonatologii wraz z OIOM-em noworodkowym. Podwyższenie komfortu leczenia dzieci oraz pacjentek położniczych zostanie osiągnięte przez odseparowanie Oddziału Dziecięcego i Oddziału Położnictwa i Neonatologii od oddziałów, gdzie przebywają dorośli pacjenci.

  • Odział Pediatrii Ogólnej w wydzielonymi łóżkami na potrzeby endokrynologii, hematologii i nefrologii dziecięcej, a także wydzielony odcinek izolacyjno-zakaźny. Znajdą się tu 52 łóżka, w tym 46 pediatrycznych i 6 izolacyjno-zakaźnych.
  • Oddział Chirurgii i Urologii Dziecięcej z łóżkami przeznaczonymi również na potrzeby chirurgii noworodka i traumatologii. Znajdzie się w nim 30 łóżek.
  • Oddział Onkologii Dziecięce. Będzie tu 12 łóżek.
  • Oddział Położnictwa z traktem porodowym i salą cięć cesarskich. Znajdą się tu 23 łóżka dla matek, 23 łóżeczka dla noworodków, 2 sale do cięć cesarskich.
  • Oddział Neonatologiczny przeznaczony również dla potrzeb patologii noworodka. Będzie 15 łóżeczek intensywnej terapii noworodka, 12 stanowisk OIOM .
  • Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Dzieci. Planowanych jest 6 łóżek.

Łącznie w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka znajdzie się ponad 170 łóżek.

Źródło: lubuskie.pl


Przeczytaj również: Rower Miejski w Zielonej GórzeTagi
Czytaj więcej