
Aktualność Miasto
Powstanie kopalnia miedzi pod Nową Solą?
Kanadyjczycy zainwestowali już ponad 350 mln zł w program poszukiwań i wydobycia miedzi i srebra w Polsce, w tym w rejonie Nowej Soli. Kopalnia miedzi pod Nową Solą będzie szansą dla mieszkańców regionu.
Ubieganie się o koncesję na wydobycie miedzi
Nad lasem w Lubięcinie stoi wieża wiertnicza, która od dłuższego czasu wykonuje odwierty. Kanadyjska firma Miedzi Copper Corp. (MCC) informuje, że na pobliskim terenie zalega 7 mln ton miedzi – to dużo więcej niż ma cała kopalnia KGHM Sieroczowice. Kolejne odwierty mogą zwiększyć ocenę zasobów do nawet 12 mln ton surowca. Obecnie rozpoczął się ostatni etap prac dokumentujących złoże miedzi i srebra „Nowa Sól”. Jego zakończenie pozwoli na ubieganie się o koncesję na wydobycie.
W ciągu 6 lat kanadyjska korporacja zainwestowała w program badawczy w Polsce blisko 350 mln złotych, z czego 200 mln przeznaczono na poszukiwania i uruchomienie prac wiertniczych w rejonie Nowej Soli.
Przeczytaj również: Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę fabryki NORD Napędy
Kopalnia miedzi pod Nową Solą
Kanadyjczycy szacują wartość złóż pod Nową Solą na 40 mld dolarów. Otrzymanie koncesji na wydobycie pozwoli osiągnąć główny cel programu, tj. budowy nowego, zaawansowanego technologicznie kompleksu górniczego.
Według opracowań, jeden kompleks wydobywczy może zapewnić utworzenie 8,6 tys. miejsc pracy oraz ok. 1,3 mld złotych rocznie dodatkowych przychodów budżetowych. Może to przełożyć się na wzrost polskiego PKB średnio o 3,5 mld złotych każdego roku. Sama budowa kopalni jest już szansą dla mieszkańców regionu, miasta Nowa Sól i pobliskich miejscowości. Funkcjonujący kompleks stanie się największym lokalnym pracodawcą i szansą na rozwój dla południowej części województwa lubuskiego.
Źródło: bizneslubuski.pl
Zdjęcie: Mariusz Kapała
Przeczytaj również: W polskich przedsiębiorstwach brakuje wykwalifikowanych pracowników
Przeczytaj również: Elektroniczne tablice na przystankach w Nowej Soli