Porady

Praca na kilka etatów. Jak pogodzić dodatkowe obowiązki?

Sytuacja materialna zmusza Cię do podjęcia dodatkowej pracy? Zobacz, jak działać, żeby bez problemu pogodzić ze sobą cały etat u pracodawcy i dodatkowe zobowiązania.

Elastyczne formy zatrudnienia

Sytuacja na rynku ciągle się zmienia. Wielkie przemiany technologiczne i gospodarcze otwierają przed pracownikami zupełnie nowe możliwości. Jak podkreślają specjaliści, już kilka lat temu elastyczne formy pracy miały stanowić nawet jedną trzecią całkowitego zatrudnienia we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. Powody, dla których się na nie decydujemy, mogą być różne. Czasami szukamy dodatkowego, sprawdzonego źródła dochodów, innym razem chcemy gromadzić oszczędności, zdobyć cenne doświadczenie zawodowe lub nauczyć się umiejętności, które w przyszłości będą niezbędne do zmiany branży. Jak to wygląda w praktyce?

Niektóre osoby w wolnym czasie podejmują się niedużych zleceń dla wielu różnych klientów, wykonują usługi za pośrednictwem sprawdzonych platform internetowych lub pracują zdalnie, korzystając z zalet elastycznego harmonogramu. Popularne w Polsce jest nie tylko samozatrudnienie, ale też praca dorywcza. W takiej sytuacji pracodawca może poprosić nas o przygotowanie konkretnych projektów, stawianie się w budynku firmy w razie potrzeby lub pracowanie w niepełnym wymiarze godzin.

Jak pogodzić dodatkową pracę z etatem?

Napięty grafik, chroniczny brak czasu i terminy zbliżające się wielkimi krokami. Chociaż niewątpliwie ma wiele zalet, praca na kilka etatów w niektórych sytuacjach może prowadzić do przemęczenia, stresu i wypalenia. Szczególnie jeśli nie potrafimy znaleźć równowagi między obowiązkami a życiem prywatnym. Zastanawiasz się nad dodatkową aktywnością zawodową? Lepiej upewnij się, że jesteś gotowy na wyzwanie, zanim weźmiesz na siebie zbyt wiele. O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Zdecydowałeś się na zdalną, długofalową współpracę z inną firmą, dzięki której wieczorami będziesz w stanie uczyć się nowych rzeczy i gromadzić doświadczenie? Od jakiegoś czasu wykonujesz pracę dodatkową, żeby naprawić domowy budżet? Zanim naprawdę się w nią zaangażujesz, uzgodnij podstawowe warunki zatrudnienia. Upewnij się, że nowe obowiązki nie będą kolidować z dotychczasowym harmonogramem, wyzwaniami i stylem życia.
  • Zaplanuj inne części swojego życia, takie jak czas na obowiązki domowe i spotkania towarzyskie. Najważniejsze, aby zachować równowagę. W przeciwnym wypadku bardzo szybko zaczniesz zaniedbywać swoich bliskich, domowników, klientów i pracodawców.
  • Upewnij się, że masz wystarczająco dużo snu, dobrze się odżywiasz i regularnie uprawiasz aktywność fizyczną. Zdrowy styl życia to podstawa, jeśli chcemy uniknąć wypalenia, przemęczenia i spadku motywacji.
  • Chroń swoje podstawowe źródło utrzymania. Jeśli praca dodatkowa zagraża Twojej pozycji w firmie, zastanów się, czy nie powinieneś z niej zrezygnować.

Przeczytaj również: Pracowniku, nie daj się rutynie!


Ciemne strony pracy dodatkowej

Wieczorami realizujesz proste, ale męczące zadania powierzone przez nowego pracodawcę, w czasie wolnym przygotowujesz ciekawe projekty lub materiały do portfolio, a jednocześnie wciąż próbujesz awansować w firmie, w której zatrudniłeś się na pełny etat już kilka miesięcy temu? Nawet jeśli masz coraz więcej na głowie, nie powinieneś lekceważyć innych życiowych zobowiązań. Według specjalistów do najczęstszych zagrożeń związanych z szukaniem dodatkowych źródeł dochodów należą:

  • zatarcie granic między życiem zawodowym a prywatnym,
  • niepewność zatrudnienia,
  • stres,
  • nadmiar obowiązków,
  • spadek wydajności, który na dłuższą metę może hamować dalszy rozwój kariery.

Przeczytaj również: Gdzie i jak szukać praktyk zawodowych?


Praca na kilka etatów. Praktyczne wskazówki

Jak ich uniknąć? Najważniejsze, aby na wczesnym etapie stworzyć nowe, zdrowe nawyki, które pomogą Ci zachować energię do działania, utrzymać koncentrację i poświęcić się wielu zadaniom jednocześnie. Wiesz już, że poradzisz sobie z większym obciążeniem pracą? Nawet jeśli planujesz racjonalnie gospodarować czasem, postaraj się zawczasu uprzedzić przełożonych o swojej decyzji. Dzięki temu będą w stanie zaproponować nowe warunki współpracy, dopasować harmonogram każdego członka zespołu i planować nowe projekty z wyprzedzeniem. Wiarygodność, terminowość i pozytywna komunikacja to podstawa, jeśli chcesz uniknąć przykrych niespodzianek. O czym jeszcze warto pamiętać? Jak pogodzić dodatkową pracę z etatem?

Nawet przy elastycznym zatrudnieniu musimy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Jesteś coraz bardziej przytłoczony obowiązkami? Pamiętaj, aby nie opuszczać swojej zmiany bez dobrego powodu. Jeśli przestrzeganie dwóch różnych harmonogramów okaże się zbyt trudne, możesz też zacząć korzystać z praktycznych rozwiązań do monitorowania zawodowej aktywności, takich jak nowoczesne aplikacje, planery i kalendarze. Właśnie dzięki nim nie przegapisz żadnych ważnych terminów lub niespodziewanych zmian w grafiku. I pamiętaj, aby oddzielić pracę od życia osobistego! Nie chcesz, aby osoby na stanowiskach kierowniczych myślały, że nie poświęcasz się swojej pracy lub na dłuższą metę nie jesteś w stanie sprostać wymaganiom firmy.


Sprawdź także: Prokrastynacja w pracy – jak z nią walczyć?



Tagi
Czytaj więcej