Porady

Praca przy komputerze. Jak odpowiednio zadbać o ciało i umysł?

Kilka godzin spędzonych wpatrując się w ekran monitora może dać w kość - i to dosłownie. Bóle kręgosłupa, nadgarstków czy mięśni, a także osłabiony wzrok to nierzadkie objawy towarzyszące osobom, których główny narzędziem pracy jest komputer. W jaki sposób chronić się przed tymi dolegliwościami i jak im zapobiec? Podpowiadamy.

Praca przy komputerze a zdrowie

Praca przed komputerem to przede wszystkim brak ruchu. Zbyt długie siedzenie w jednej pozycji osłabia mięśnie i więzadła oraz prowadzi do bólu napięciowego szyi, pleców, barków oraz rąk.

Należy również zwrócić uwagę na to, w jakiej pozycji znajdują się ręce i nadgarstki podczas pisania na klawiaturze: Ich niewłaściwe ułożenie może przyczynić się do ściśnięcia nerwów, a w rezultacie wywołać zespół cieśni nadgarstka.

Najbardziej narażone są jednak oczy – szczególnie gdy przebywamy w pomieszczeniach klimatyzowanych. Aż 3/4 osób pracujących ponad dwie godziny dziennie przy komputerze odczuwa objawy tzw. Syndromu Widzenia Komputerowego CVS (ang. Computer Vision Syndrome). Należą do nich między innymi osłabienie wzroku, swędzenie oczu czy nieprzyjemnie uczucie przypominające piasek pod powiekami. Spowodowane jest to rzadszym mruganiem, co uniemożliwia prawidłowe nawilżenie spojówki i rogówki.


Przeczytaj również: Detoks cyfrowy. Sprawdź, czy go potrzebujesz.


Ostatecznie wielogodzinne korzystanie z komputera oraz brak odpowiedniej ilości tlenu skutkuje bólami głowy, zaburzeniami koncentracji, a także zmęczeniem oraz sennością, co z kolei wpływa negatywnie na naszą wydajność w pracy.

Jak chronić się przed skutkami pracy przy komputerze?

Aby zapobiec występowaniu wyżej wymienionych problemów, wystarczy wprowadzić kilka zmian w naszych dotychczasowych nawykach. Oto one:

1. Ustawienie biurka i krzesła. Czy to w biurze, czy w home office – warto przyłożyć się do odpowiedniego przygotowania miejsca pracy. Biurko powinno pozwolić Ci wsunąć pod nie nogi. Zainwestuj też w fotel z podłokietnikami oraz poduszkę, która, umocowana w odcinku lędźwiowym, pomoże Ci zachować odpowiednią postawę.

2. Zwróć uwagę na umiejscowienie sprzętu. Zachowaj monitor na wysokości wzroku, podstawka pod laptop może Ci w tym pomóc. Ważne jest zachowanie stosownej odległości do monitora i klawiatury. Ustaw monitor na wprost, dzięki czemu unikniesz siedzenia ze skręconym ciałem.

3. Pamiętaj, aby dobrze przewietrzyć pomieszczenie. Zadbaj też o to, aby Twoje miejsce pracy było wystarczająco dobrze oświetlone naturalnym światłem.

4. Stosuj kropelki do oczu. Dzięki temu uchronisz oczy przed dyskomfortem spowodowanym suchością rogówki i spojówki. Nie zapomnij również co jakiś czas spojrzeć w punkt w oddali i zresetować wzrok. Używaj wystarczająco dużej czcionki, aby nie nadwyrężać oczu.

5. Spróbuj urozmaicić sobie zadania. Kilka godzin przy jednym zadaniu może znużyć. Warto zatem manewrować, w miarę możliwości, między przynajmniej dwoma zadaniami.


Przeczytaj również: Przerwy w pracy – na jakie pozwala nam prawo?


6. Praca bez przerw jest niezdrowa. Pozwól sobie oderwać się od monitora i zafunduj swojemu mózgowi alternatywne zajęcie, takie jak np. krzyżówka. Albo przejdź się – Twój kręgosłup będzie Ci wdzięczny.

7. Na ratunek: witaminy! Wielogodzinna praca przed komputer jest równoznaczna z pracą w zamkniętym pomieszczeniu. Szczególnie w miesiące zimowe zaopatrz się w odpowiednie witaminy, a brak słońca zrekompensuj suplementacją witaminy D.

8. Ruch to zdrowie. Pamiętaj o aktywnym wypoczynku także po godzinach pracy. Zerwij z rutyną: Wybierz się na spacer, zaangażuj się w sporty drużynowe lub znajdź nowe hobby.


Tagi
Czytaj więcej