
Aktualność Porady
Praca w domu coraz popularniejsza?
Z badań przeprowadzonych przez Randstad wynika, że co czwarty polski pracownik pracuje z domu, kawiarni lub dowolnego miejsca poza biurem. Najważniejszy jest dostęp do Internetu.
Praca w domu domeną dużych miast?
W raporcie „Monitor Rynku Pracy” jaki przedstawiła firma Randstad, jeden z liderów branży HR w Polsce, wynika, że zdalnie z domu pracuje co czwarty Polak. Możliwość pracy zdalnej oferują najczęściej firmy z największych polskich miast, ale nie brakuje ich również w mniejszych miejscowościach czy wsiach. Warunkiem jest jedynie dostęp do Internetu. W miastach powyżej 200 tys. mieszkańców zdarza się tak pracować do trzeciemu pracownikowi. Jednak wielkość ośrodków miejskich nie jest tu kluczowa. W pozostałych obszarach kraju możliwość pracy zdalnej ma od 21 do 26% respondentów.
Przeczytaj również: Wierzymy, że szybko znajdziemy nową pracę – wynika z badań.
Pracownicy etatowi rzadziej pracują zdalnie
Osoby samozatrudnione najczęściej wykonują pracę zdalną – pracuje tak co drugi badany, a co trzeci z tej grupy pracuje na umowy zlecenie lub umowy o dzieło. Również w ten sposób pracują osoby zatrudnione na etat – co piąta osoba z umową na czas nieokreślony oraz 17% ankietowanych z umową o pracę na czas określony.
Taka praca u osób zatrudnionych na etat może być dodatkową formą zwiększającą atrakcyjność oferty pracodawcy. Ponadto praca zdalna może być odpowiedzią na zmieniający się styl pracy, który dotyczy szczególnie najmłodszego pokolenia. Coraz częściej do stworzenia sobie warunków pracy i realizacji zadań potrzebny jest jedynie komputer z dostępem do sieci. Pracodawca oczekuje jedynie stałego kontaktu telefonicznego ze współpracownikami i klientami.
Przeczytaj również: W polskich przedsiębiorstwach brakuje wykwalifikowanych pracowników
Kto najczęściej korzysta z pracy w domu?
Z racji specyfiki zawodów z formuły pracy zdalnej w ogóle nie korzystają kasjerzy, sprzedawcy i pracownicy obsługi klienta. Najczęściej natomiast poza biurem zdarza się pracować menadżerom wyższego (52%) i średniego szczebla (38%) oraz specjalistom (37%). Nieco rzadziej zdalnie pracują inżynierowie (32%) oraz pracownicy biurowi i administracyjni (28%), sporadycznie za to – robotnicy wykwalifikowani (12%) i niewykwalifikowani (11%) oraz mistrzowie i brygadziści (11%).
Źródło: randstad.pl
Przeczytaj również: Coraz mniej maturzystów decyduje się na studia