Aktualność Pracodawcy

Co może zrobić pracodawca w przypadku koronawirusa?

Do kraju spływa coraz więcej informacji o nowych ogniskach występowania koronawirusa w Europie. Powoli wstrzymywane są wszelkiego typu wyjazdy służbowe do Włoch oraz ograniczane wizyty w innych krajach. Co jeśli jednak wystąpi ryzyko ewentualnego zakażenia koronawirusem któregoś z pracowników?

Koronawirus w Europie

Co prawda w Polsce nie ma jeszcze potwierdzonych informacji wystąpienia koronawirusa, ale nie możemy wykluczyć, że taka sytuacja się wydarzy. (Aktualizacja z dnia 4.03.2020 r. – niestety potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Zielonej Górze.) Aktualnie problemem są osoby powracające z zagranicy, szczególnie z krajów, w których występują ogniska choroby – z Włoch czy Chin. Powrót takich pracowników do obowiązków może wiązać się z pewnym zagrożeniem. Wirus ujawnia się często dopiero po kilku dniach od faktycznego zakażenia. Jakie uprawnienia wobec pracownika przysługują pracodawcy w związku z ryzykiem związanym z ewentualnym zakażeniem koronawirusem?


Przeczytaj również: Czy można wypowiedzieć umowę podczas choroby pracownika?


Co może zrobić pracodawca w przypadku koronawirusa?

Po pierwsze, pracodawca może zlecić pracownikowi pracę z domu, jeśli oczywiście rodzaj pracy na to pozwala. Pracownik może także zostać całkowicie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, jeśli miałoby to ograniczyć ryzyko związane z ewentualnym zakażeniem. Takie decyzje, chociaż dopuszczalne, muszą być jednak uzasadnione. Te działania mają głównie charakter profilaktyczny. Do tej pory niektóre firmy poleciły pracownikom, którzy wrócili z miejsc gdzie odnotowano występowanie wirusa, by przez dwa tygodnie świadczyli pracę z domu. Czy taki przymusowy urlop jest płatny? Za tak zwane home office pracownikowi przysługuje pełne wynagrodzenie.


Przeczytaj również: Jakie mogą być konsekwencje za błąd w pracy?


Czy pracownik może wnioskować o pracę zdalną?

Jeśli pracownik dopiero co wrócił z kraju objętego epidemią, a pracodawca nie wykazuje zainteresowania tematem, współpracownicy mogą wnioskować o możliwość pracy swojego kolegi z domu. Zatrudnieni mogą odmówić świadczenia pracy, jeśli jej warunki zagrażają ich zdrowiu lub życiu. Należy jednak pamiętać, że taka odmowa musi być uzasadniona. Na dzień dzisiejszy, według Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia, takie prośby nie byłyby zasadne. Co z pracownikami, którzy wysyłani są w podróże służbowe? Oczywiście takiego wyjazdu można odmówić. Jeśli jednak pracownik wyraża na niego zgodę, pracodawca powinien dodatkowo zadbać o jego bezpieczeństwo i pouczyć go o zagrożeniach, a także zaopatrzyć w środki ochronne.


Tagi
Czytaj więcej