
Aktualność Porady
Pracodawcy planują zwiększyć zatrudnienie!
Spadające bezrobocie i napływ pracowników ze wschodniej Europy nie oznacza, że ofert pracy będzie coraz mniej.
Sytuacja na rynku pracy poprawia się od kilku miesięcy. Bezrobocie spada, a pracownicy otrzymują coraz wyższe wynagrodzenia. Jak wynika z VII edycji raportu Barometr Rynku Pracy, coraz mniej Polaków obawia się utraty zatrudnienia (17,9%). Prawie 1/3 pracowników w wieku 18-34 lat planuje natomiast zmienić pracę w ciągu najbliższych dwóch lat.
Mimo tak dobrych prognoz, coraz częściej pojawiają się obawy, że poszukiwanie nowej pracy może trwać znacznie dłużej, niż jeszcze rok lub dwa lata temu. Wynika to z rekordowo niskiego bezrobocia, które obecnie utrzymuje się na poziomie zaledwie 8%. Zmiana polityki wobec pracowników ze Wschodu spowodowała natomiast napływ siły roboczej do kraju na miejsce Polaków, którzy przeprowadzili się za granicę.
Czy lubuscy pracownicy mają się czego obawiać? Nie według Barometru, który wskazuje, że największy wzrost zatrudnienia, oprócz Polski centralnej, planują pracodawcy z regionu północno-zachodniego, czyli w województwie zachodniopomorskim i lubuskim. W tym rejonie zatrudnienie może być większe nawet o 44,4%. Pracodawcy będą poszukiwać przede wszystkim pracowników niższego oraz średniego szczebla, jednak pojawią się również oferty dla kadry zarządzającej.
Warto dodać, że Północny Zachód boryka się z 40-procentowym niedoborem pracowników. 33% pracodawców, szukających pracowników miało problem, aby obsadzić stanowiska. Według ekspertów, rynek pracy czeka okres intensywnego poszukiwania pracowników. Coraz częściej firmy będą podejmowały działania, mające na celu zatrzymywanie specjalistów. Cel ten planują osiągać poprzez podnoszenie wynagrodzeń, wdrażanie polityki rozwoju i awansów oraz dodatkowe benefity pozapłacowe.