Porady

Pracowniku, nie daj się rutynie!

Każdy dzień jest podobny do poprzedniego, stopniowo zaczyna brakować Ci motywacji i nie potrafisz skupić się na obowiązkach? Monotonia skutecznie hamuje rozwój zawodowy, prowadzi do większej ilości błędów i wydłuża czas pracy. Czym jeszcze Ci grozi? Jak walczyć z niekończącą się rutyną? Sprawdź.

Rutyna w pracy – niepokojące symptomy

Wykonywanie prostych, mechanicznych zadań niesie ze sobą niebezpieczeństwo ograniczenia umiejętności i talentów pracownika. Szczególnie jeśli stanowisko, na które niedawno się zakwalifikował, nie spełnia jego oczekiwań lub nie pasuje do oferowanego wykształcenia. Jeśli w ciągu dnia często rozmyślamy o rzeczach, które nie mają żadnego związku z naszą pracą, czujemy znudzenie i cieszymy się na myśl o końcu zmiany, powinniśmy poważnie się zastanowić, czy nie mamy problemu… z rutyną. Konsekwencje monotonii w pracy mogą być bardzo poważne. Zazwyczaj prowadzi ona do obniżenia poziomu czujności, pogorszenia samopoczucia, nadmiernego krytycyzmu i opryskliwości. Całymi dniami może doskwierać nam wówczas znużenie, obniżenie koncentracji, otępienie i senność. W rezultacie stajemy się coraz mniej zainteresowani efektami swoich działań i popełniamy znacznie więcej błędów.

Zdaniem specjalistów rutyna oznacza przede wszystkim niechętny stosunek do wykonywanej pracy, a także przewlekły brak zainteresowania, który utrzymuje się, nawet jeśli w teorii mamy wystarczająco dużo siły, by sprostać narzuconym nam obowiązkom. Pracownicy, których dopada rutyna, są więc z reguły znacznie bardziej skłonni między innymi do braku punktualności, wolnego tempa pracy, opuszczania firmy bez ważnego powodu i unikania dodatkowych obowiązków. Nie mają też satysfakcji z dotychczasowych osiągnięć, przestają rozwijać swoje kompetencje i gromadzić doświadczenia, które mogą okazać się przydatne na dalszym etapie kariery. Czujesz, że utknąłeś w miejscu? Zobacz, jak pokonać rutynę w pracy i zapobiegać wycofaniu.


Przeczytaj również: 7 oznak, że czas zmienić pracę


Rutyna w pracy – jak jej uniknąć? Praktyczne wskazówki

Według badań nawet 40% osób zatrudnionych skarży się na mechaniczną rutynę, szybkość i automatyzm w swojej pracy. Najczęściej rutyna przeszkadza operatorom maszyn, robotnikom i wszystkim tym, którzy na co dzień wykonują najprostsze, powtarzające się w krótkich cyklach czynności. Chociaż czasami nie da się jej uniknąć, szczególnie jeśli wynika ze specyfiki zawodu, jednocześnie nie sprzyja ona rozwojowi i myśleniu refleksyjnemu. Kiedy nic nas nie ciekawi, przestajemy uczyć się nowych rzeczy, badać i szukać odpowiedzi na podstawowe pytania, zaczynamy czuć się coraz mniej związani ze swoją firmą. Nudne, codzienne zajęcia i brak wyzwań to najkrótsza droga do wypalenia. Pytanie brzmi, co możemy zrobić, aby zerwać z rutyną i monotonią? Bez obaw! Oto kilka wskazówek, które mogą Cię zainspirować.

  • Postaraj się przełamać monotonię. Możesz zaplanować ciekawe zajęcia, które pomogą Ci naładować baterie po całym dniu pracy. Spotkanie z przyjaciółmi, których dawno nie widziałeś lub powrót do porzuconego przed laty hobby to najlepszy sposób, by spojrzeć na swoje osiągnięcia i nawyki z szerszej perspektywy. Co jeszcze możesz zrobić, jeśli nie potrafisz się skupić na swoich obowiązkach, a praca nie sprawia Ci przyjemności? Wiele osób twierdzi, że muzyka pomaga im lepiej się skoncentrować i pozbyć napięcia. Zmniejsza poziom stresu i wprawia w doskonały nastrój, który pozwala walczyć z monotonią w pracy.
  • Zaangażuj się bardziej w swoją pracę. Spróbuj wymyślić nową perspektywę rozwiązania bieżącego zadania. Możesz także przejrzeć niektóre ze swoich przeszłych działań i ocenić ich długoterminowe wyniki. Następnie postaraj się opracować kilka zupełnie innych rozwiązań, które pomogą usprawnić procesy.
  • Zastanów się nad swoimi nawykami. Na początku lub pod koniec tygodnia poświęć trochę czasu na refleksję nad tym, co dobrze na Ciebie działa, co musisz odpuścić i jakie nowe nawyki wprowadzić do swojego życia.
  • Zdobądź nowe umiejętności. Wykorzystaj swój czas wolny, aby nauczyć się czegoś nowego: przeczytaj nowe artykuły związane z Twoją branżą, weź udział w kursie lub zapytaj członków zespołu, czy chcieliby podzielić się swoimi umiejętnościami i doświadczeniem w zamian za dodatkową pomoc z Twojej strony. Poszerzenie wiedzy jest zawsze dobrym pomysłem i może również wywołać nagły przypływ entuzjazmu.

Sprawdź także: Prokrastynacja w pracy – jak z nią walczyć?


 


Tagi
Czytaj więcej