Aktualność Porady

Praktykancie, eksperymentuj!

Część firm zrzeszonych w inicjatywie Nowa Praca chętnie przyjmuje do siebie młodych praktykantów ze szkół średnich czy uniwersytetów. To dobra okazja poznać chociaż trochę swoją potencjalną drogę zawodową i próbować całkiem nowych rzeczy! Dlaczego młodość to dobry czas na eksperymentowanie w kwestiach zawodowych?

Jesteś na początku swojej drogi zawodowej. Możesz jeszcze nie do końca wiedzieć co będziesz robić  w przyszłości i jak potoczy się Twoje życie, ale możesz zadbać o to, żebyś liczył się na rynku pracy. Co prawda nie ma jednego, sprawdzonego przepisu na sukces, ale jest kilka aktywności, które mogą Ci pomóc stać się atrakcyjnym pracownikiem. Jak połączyć swoją edukację, pasję i motywację?

Szkoła średnia, studia? To Twój czas!

Przed Tobą ważne lata. Nie tylko edukacji, ale także poznawania samego siebie. Niezależnie od tego czy jesteś dopiero w szkole średniej czy już na studiach, daj sobie czas. Na co? Na szukanie swoich pasji, poznawanie możliwości, sprawdzanie co Cię kręci i analizowanie potencjalnych możliwości. To już w zasadzie ostatni moment na bezkarne popełnianie błędów! Próbuj i wyciągaj wnioski ze swoich działań – zarówno osiągnięć, jak i niepowodzeń. Być może okaże się, że profil, który fascynował Cię na początku i kierunek, który wybrałeś, okaże się nieporozumieniem. Może być też całkiem na odwrót – coś, czego byłeś od początku pewny, na końcu może okazać się strzałem w dziesiątkę.


Przeczytaj również: Wizyta uczniów z ZSP nr 4 w firmie NORD Napędy


Gromadź doświadczenia

Próbuj różnych opcji, nie musisz od razu pracować w zawodzie, który sobie obrałeś. Jesteś młody i świat stoi przed Tobą otworem – zapisz się na dodatkowe zajęcia, zostań wolontariuszem, poszukaj wakacyjnej pracy, podejmij pracę sezonową lub wyjedź za granicę na wymianę studencką. Masz nieograniczone możliwości, a każda aktywnosć poza studiami czy szkołą pozwoli Ci poznać siebie lepiej i zrozumieć co chciałbyś robić w przyszłości. Odkrywaj swoje mocne strony i naucz się określać swoje cele i plany. To pozwoli Ci nie tylko zgromadzić potrzebne doświadczenie, ale też nauczyć się swojej własnej wartości. Na kolejnej rozmowie kwalifikacyjnej będziesz już dobrze znać odpowiedz na pytanie „Gdzie widzisz siebie za 5 lat?”.


Przeczytaj również: Uczniowie CKZiU “Elektryk” odwiedzili JOST


Przekuj wiedzę w umiejętności

Lata edukacji, odbyte kursy i zdobyte doświadczenie zawodowe to zdecydowanie Twoje mocne strony. Zgromadziłeś doświadczenia, masz wiedzę teoretyczną – teraz czas, żeby przekuć to w prawdziwe kompetencje! Wykorzystaj to, co robiłeś do tej pory, żeby zahaczyć się w firmie o Twoim profilu zawodowym. Zobacz jak nabyte umiejętności przydadzą Ci się w codziennej pracy i, czy to jest rzeczywiście to, co chcesz robić.


Tagi
Czytaj więcej