Aktualność Pracodawcy

Praktyki zawodowe – czego możesz się nauczyć w JOST Polska?

W marcu w progi JOST Polska zawitało trzech praktykantów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Nowej Soli. Dwóch Krystianów i Wojtek, którzy na co dzień uczęszczają do klasy o profilu „logistyk”. To właśnie w firmie JOST, zrzeszonej w inicjatywie Nowa Praca, zdecydowali się sprawdzić, na czym może polegać ich przyszła praca. Zobacz, jak wyglądała ich przygoda.

Od teorii do praktyki

Już pierwszego dnia praktykanci podzielili się obszarami, w których chcieliby zdobywać pierwsze szlify. Dwóch z nich trafiło do logistyki zamówień, jeden do obszaru przyjęcia towaru i zaopatrzenia produkcji. Jak sami przyznają, rzeczywistość w firmie produkcyjnej zdecydowanie różni się od tego, co sobie wyobrażali. Spodziewali się liczenia modułów i pracy, która będzie ograniczona do zadań na bardzo podstawowym poziomie – chociażby przekładania dokumentów z jednego segregatora w drugi. JOST ich pozytywnie zaskoczył, oferując znacznie ambitniejsze zadania.

Odbiór towaru i wysyłka – czego można się nauczyć?

Wojtka można było spotkać już przy samym wejściu na obszar produkcyjny przy ręcznym wózku paletowym. Jego burza loków była widoczna prawie z każdego zakątka zakładu. Potrafił być w kilku miejscach na raz, dał się poznać jako wulkan energii – zawsze punktualny i ciekawy tego, co przyniesie kolejny dzień praktyk.

praktyki zawodowe w JOST Polska w Nowej Soli Co o Wojtku mówi Szymon, lider obszaru przyjęcia towaru i zaopatrzenia produkcji, który nadzorował jego praktyki?

„Na początku Wojtek trafił do naszego biura, gdzie poznawał dokumenty dot. przyjęcia towaru i sprawdzał, czy towar przyjechał zgodnie z dokumentacją. Potem nasz praktykant trafił na obszar wysyłki, na którym poznawał proces oraz dokumentację związaną z wysyłką. Po poznaniu teorii, Wojtek przeszedł do praktyki i poznał fizycznie magazyn przyjęcia towaru. Zajmował się tam przepakowywaniem materiału w odpowiednie opakowania potrzebne do produkcji. Na końcu także zajmował się przyjmowaniem systemowym towaru przy pomocy skanera.
Pracownicy działu logistyki JOST relacjonują, że Wojtek dobrze wykonywał swoje obowiązki. Zawsze był na czas i wykazywał się niesamowitym poczuciem humoru. Słyszeliśmy też, że tak podobało mu się w zakładzie, że już pytał o możliwość pracy wakacyjnej”.

 


Przeczytaj także: Praktykancie, eksperymentuj!


Jak żyć z dostawcami? Nauka logistyki zamówień

Krysian i Krystian nazwani zostali „aniołkami Ilony”, od imienia opiekunki ich praktyk, i od razu zostali wzięci w obroty. Oprócz regularnych odwiedzin na wszystkich obszarach i w biurach, praktykanci uczyli się przygotowywania zleceń dla produkcji i kontroli realizacji planu produkcyjnego. To jednak nie jedyne wyzwania, które czekały na młodych logistyków w JOST Polska. Okazało się, że bardzo szybko uczą się nowych obowiązków i w mig wypełniają je tak, jak należy.

praktyki w JOST dział logistyki zamówień

Właśnie dlatego, dostali kolejne zadania: obrabianie nowych części w systemie (workflow), kontrolę stanów magazynowych, nadawanie priorytetów i kontrolę ich realizacji. Taki szeroki przekrój zleceń, dał Krystianowi i Krystianowi wgląd w to, jak funkcjonuje firma i jak wielka odpowiedzialność spoczywa na tym dziale JOST.

Jak zaangażowanie chłopaków ocenia Ilona, ich opiekunka?

„Zaangażowanie było duże – chłopaki chętnie chodzili po różnych obszarach, poznawali lepiej firmę. Po kilku dniach doskonale wiedzieli, gdzie co się znajduje. Praca bardzo im się podobała, pytali już o możliwość odbycia kolejnych praktyk w przyszłym roku. To dla nas miłe uczucie, bo wiemy, że rzeczywiście czegoś się tu nauczyli, a sam JOST im się spodobał. Cieszę się, że Krystian i Krystian z chęcią wykonywali moje polecenia. Przyznam, że już za nimi tęsknię!”.


Przeczytaj także: Jak opisać praktyki w CV?


praktyki zawodowe w JOST Nowa Praca

Szukasz praktyk w Nowej Soli?

JOST przyjmuje praktykantów do wielu działów – logistyka, utrzymanie ruchu, finanse, zapewnienie jakości, BHP. Wystarczy, że zgłosisz się do działu personalnego firmy, opowiesz krótko o sobie i przedstawisz plan praktyk.

Napisz na: rekrutacja@jost-world.com


Tagi
Czytaj więcej