Aktualność Pracodawcy Strefa

Praktyki zawodowe w NORD? Czemu nie!

NORD już 6 rok z rzędu organizuje długoterminowe praktyki dla uczniów szkół średnich i zawodowych z terenu Nowej Soli. Tym razem w praktykach uczestniczą uczniowie II klasy Technik Mechatronik z CKZiU „Elektryk”.

Praktykę realizuje 12 uczniów

Opiekę nad uczniami przejął nauczyciel praktycznej nauki zawodu, Piotr Kruk, który na co dzień zatrudniony jest w CKZiU Elektryk. Praktyki trwają od grudnia 2018 do czerwca 2019 r., i są realizowane w każdy wtorek. Uczniowie poznają zasady funkcjonowania nowoczesnych maszyn sterowanych numerycznie i mają możliwość pracować z operatorami. Dzięki temu poznają nie tylko wiedzę techniczną, ale również uczą się jak funkcjonować w zakładzie produkcyjnym. W razie potrzeby nauczyciel przekazuje wiedzę teoretyczną w salce dydaktycznej, którą uczniowie mają w firmie do dyspozycji.


Przeczytaj również: Prace przy budowie nowej fabryki NORD na półmetku


Dualne nauczanie zawodu

Tomasz Łyszyński, odpowiedzialny za dział HR NORD z nadzieją patrzy na proponowany program praktyk.

„NORD od 6 lat realizuje długoterminowe praktyki zawodowe. Praktyki są bardzo precyzyjnym połączeniem teorii z praktyką, uczniowie kształcą się na „żywym organizmie”. Oprócz konkretnej wiedzy, która jest im przekazywana doświadczają funkcjonowania w środowisku zakładu produkcyjnego. Dualne nauczanie zawodu jest rozwiązaniem, które powinno stać się standardem w dzisiejszym nauczaniu zawodu. Jestem bardzo zadowolony, że NORD z dużym zaangażowaniem, ale też uporem, dąży do tego, żeby ten system nauczania funkcjonował w naszym lokalnym środowisku. Staramy się wspierać ten rodzaj nauczania, oczywiście licząc, że uczniowie po skończeniu szkoły wrócą do nas jako pracownicy. Nie jest to jednak głównym założeniem tego projektu. Ważne jest, aby przedsiębiorstwa dzieliły się swoim know-how i tym samym miały realny wpływ na kształcenie zawodowe w naszym kraju.”


Przeczytaj również: Wizyta uczniów z ZSP nr 4 w firmie NORD Napędy


Praktyczna pomoc

Za praktykantów odpowiada i służy im wiedzą Krzysztof Grzęda, Zastępca kierownika działu obróbki mechanicznej. Co sądzi o tej formie nauki?

„Praktyki przebiegają zgodnie z wcześniej ustalonym programem nauczania, którego jesteśmy współautorami. Taki rodzaj zajęć to doskonałe połączenie wiedzy z praktyką, dlatego też bardzo się cieszę, że długoterminowe praktyki zawodowe wpisały się na stałe w kalendarz naszego zakładu.”


Tagi
Czytaj więcej