Porady

Profil zawodowy w CV. Jak go napisać?

Profil zawodowy w CV jest pierwszą rzeczą, na którą spojrzy przyszły pracodawca. Co koniecznie musi się w nim znaleźć? Jak go napisać, żeby rekruter chciał zapoznać się z pozostałymi częściami dokumentu? Oto praktyczny poradnik, jak stworzyć wiarygodne i skuteczne podsumowanie zawodowe w CV.

Przedstaw się rekruterowi!

Czasami wystarczy wprowadzić do swojego CV kilka drobnych modyfikacji, żeby skutecznie przyciągnąć uwagę rekrutera, zapaść mu w pamięć i wyróżnić się na tle konkurencji. Na co warto się zdecydować? Jeśli zadbałeś już o ciekawą szatę graficzną, dokładnie opisałeś swoje doświadczenia i wybrałeś pasje, o których możesz opowiadać godzinami, teraz możesz… grzecznie się przywitać. Na przykład za pomocą podsumowania zawodowego w CV.

Wystarczy, że umieścisz w górnej części dokumentu dwa lub trzy zdania o tym, jakie cele stawiasz sobie w najbliższych latach, z których projektów jesteś najbardziej dumny, do czego dążysz i co zdążyłeś już osiągnąć. Dla rekrutującego tekst ten będzie sygnałem, że kandydat poważnie myśli o swojej zawodowej przyszłości i wie, czego oczekuje od pracodawcy. Przy okazji umożliwi także zweryfikowanie, czy firma jest w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki pracy i możliwości rozwoju, jakich poszukuje. Jak napisać profil zawodowy w CV? O czym warto pamiętać?

Jak napisać profil zawodowy w CV? Praktyczny przewodnik

Niektórzy w tym miejscu opowiadają o wszystkich swoich doświadczeniach, zrealizowanych projektach i zadaniach, które pomogły im rozszerzyć horyzonty. Inni natomiast wciąż jeszcze próbują zrekompensować pracodawcy stosunkowo krótki staży pracy. Jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w branży, równie dobrze możesz skoncentrować się na swoich cechach i umiejętnościach. Pamiętaj, że profil zawodowy nie jest tylko ekskluzywnym dodatkiem do CV, z którego mogą korzystać nieliczni. Napisać go może każdy – oczywiście pod warunkiem, że wpadnie na pomysł, jak w kilku krótkich zdaniach udowodnić swoją kreatywność i przekonać rekrutera, by zapoznał się z pozostałą częścią dokumentu. Jakich zasad warto wtedy przestrzegać?

  1. Streszczaj się. Tekst musi być na tyle krótki, by nie odstraszył czytelnika, a jednocześnie pozostał chwytliwy, oryginalny i… zgodny z prawdą. Nie sprawdzą się tutaj nudne, przydługie opisy, które na dłuższą metę niewiele znaczą. Znacznie bardziej przekonujący okazuje się zamiast tego prosty, konkretny przykład, którego rekruter nie będzie w stanie odnieść do setki innych kandydatów.
  2. Zadbaj o kontekst. Najlepiej, jeśli podane cele, umiejętności i osiągnięcia będą miały ścisły związek z daną branżą lub stanowiskiem, o które się ubiegasz. Inspirację możesz czerpać w różnych miejscach, począwszy od oficjalnych szablonów i poradników, aż do… opublikowanego niedawno przez innego pracodawcę opisu stanowiska.
  3. Zrób burzę mózgów. Nie jesteś pewien, co powinno się tu znaleźć? Zapisz na kartce wszystkie pomysły, które wpadną Ci do głowy, a później zawęź listę do kilku najważniejszych podpunktów. Zawsze możesz też zwrócić się po pomoc do przyjaciół, członków rodziny lub bliskich współpracowników, którzy prawdopodobnie będą w stanie zasugerować cechy, jakich początkowo nawet nie wziąłeś pod uwagę.
  4. Poświęć chwilę na autorefleksję. Spróbuj odpowiedzieć sobie przy tym na kilka podstawowych pytań, takich jak: Kim jestem? lub Dlaczego warto mnie zatrudnić? Napisz tekst, który niezależnie od okoliczności będzie dobrym świadectwem Twoich celów, sukcesów i możliwości.
  5. Pamiętaj o swojej aktywności w sieci. Wykorzystaj swoje podsumowanie zawodowe również w mediach społecznościowych. Zwróć uwagę na te serwisy, z których rekruter najprawdopodobniej będzie korzystać w trakcie rekrutacji, takich jak LinkedIn.

Przeczytaj także: Kiedy i jak aktualizować CV?


Tagi
Czytaj więcej