
Porady
Prokrastynacja w pracy – jak z nią walczyć?
Profesjonalizm, sumienność i terminowość to najważniejsze cechy, których szukają pracodawcy. Nie jesteś pewien, czy możesz się nimi pochwalić? Dowiedz się, na czym polega prokrastynacja w pracy, co do niej prowadzi i jak możesz sobie z nią poradzić.
Prokrastynacja w pracy – jak ją rozpoznać?
Kiedy obowiązki są nużące, często odpływasz myślami i nie potrafisz zachować koncentracji? Nawet jeśli masz dużo pracy, nie potrafisz właściwie jej zaplanować? Po raz kolejny nie byłeś w stanie dotrzymać terminu, chociaż nie masz żadnej racjonalnej wymówki? Prokrastynacja, czyli nieustanne odwlekanie działań w czasie, wbrew pozorom nie polega na byciu leniwym. Zjawisko to jest powszechne i może wpłynąć na wszystkie sfery naszego życia, w tym akademicką, zawodową lub rodzinną. Konsekwentnie wiąże się też z większym stresem, lękiem, zmęczeniem i zmniejszeniem wydajności. Kiedy nasze wyniki są coraz mniej satysfakcjonujące, pojawiają się pierwsze nieporozumienia i kłótnie z innymi członkami zespołu. W efekcie zaczynamy mieć problemy z utrzymaniem zatrudnienia lub efektywnym rozwojem kariery.
Przeczytaj również: Jak lepiej zorganizować swoje miejsce pracy?
Jakie są przyczyny prokrastynacji w pracy?
Przyczyn prokrastynacji w pracy może być wiele. Najczęściej wymienia się przede wszystkim:
- brak umiejętności zarządzania czasem. Pracownicy często nie są w stanie wyznaczać realistycznych celów i efektywnie, systematycznie wykonywać swoich obowiązków. W efekcie wszystko, co mieliśmy w planach, realizowane jest z opóźnieniem, a czas przeznaczony na każdą czynność znacznie się wydłuża;
- perfekcjonizm. Strach przed popełnianiem błędów, chociaż naturalny, może mieć bardzo poważne konsekwencje. Zakładasz, że konkretne zadanie będzie trudne i nieprzyjemne? Próbujesz odłożyć je na później, by uniknąć porażki? Oczekujesz, że Twoja praca będzie zawsze bezbłędna? Pamiętaj, że drobne pomyłki lub niepowodzenia mogą zdarzyć się każdemu. Lęki i obawy, jakim nie potrafimy stawić czoła, szybko przekładają się na codzienną pracę, dlatego lepiej zdusić je w zarodku;
- brak motywacji. Nawet najlepszy harmonogram nie przyda się na wiele, jeśli tak naprawdę nie jesteśmy zainteresowani przydzielonym nam tematem. Łatwiej zignorować do ostatniej możliwej chwili obowiązki, jakim zwyczajnie nie chcemy stawić czoła. Prokrastynacji w pracy sprzyja więc przede wszystkim konieczność mierzenia się z nieprzyjemnymi, żmudnymi lub mało atrakcyjnymi zadaniami… szczególnie jeśli nasze dotychczasowe wysiłki nie zostały właściwie wynagrodzone;
- niskie poczucie własnej wartości. Czujesz, że brakuje Ci niezbędnych umiejętności, by podołać codziennym wyzwaniom? Zwyczajnie nie rozumiesz, jak ukończyć dany projekt, a może boisz się poprosić o pomoc bardziej doświadczonych członków zespołu? Niezależnie od tego, czy wciąż jeszcze nie masz dużego doświadczenia w swojej branży, czy zmagasz się z niską samooceną, nie możesz pozwolić, by negatywne emocje wpłynęły na Twoją wydajność i produktywność. Pamiętaj, że obowiązki wcale nie staną się łatwiejsze, jeśli odłożysz je na później.
Przeczytaj również: Zarządzanie czasem w pracy. Przydatne wskazówki
Prokrastynacja w pracy – jak z nią walczyć?
Niektórzy pracownicy wciąż jeszcze mają tendencję do skupiania się na celu, który chcą osiągnąć, a nie na krokach, jakie muszą podjąć, by ich wysiłki zakończyły się sukcesem. Zastanawiasz się, jak walczyć z prokrastynacją w pracy? Najważniejsze, by zmienić swoje nastawienie i opracować rozsądny plan działania. Pamiętaj, że każdy projekt wyda się znacznie mniej onieśmielający, jeśli podzielisz go na kilka mniejszych etapów. Przy okazji będziesz w stanie zmniejszyć ryzyko przytłoczenia obowiązkami, które zwykle piętrzyły się w nocy przed spodziewanym terminem. Na czym jeszcze warto się skoncentrować?
- Dotrzyj do źródła problemu. Żeby zmienić szkodliwe nawyki i wprowadzić realny plan działania, musisz najpierw zrozumieć przyczyny swojego zachowania, a także funkcję, jaką prokrastynacja pełni w Twoim życiu. Nie będziesz w stanie wymyślić skutecznego rozwiązania, jeśli tak naprawdę nie jesteś pewien, co do niej prowadzi. Właśnie dlatego warto zastanowić się, dlaczego zacząłeś odkładać swoje obowiązki na później. Zwróć też uwagę na wszystkie przyzwyczajenia, które mogą utrudniać Ci pracę.
- Zrób pierwszy krok. Rozpoczęcie pracy zwykle jest najtrudniejszą częścią całego projektu. Chcesz walczyć z prokrastynacją? Zabierz się do swoich obowiązków z wyprzedzeniem – szczególnie jeśli są nieprzyjemne lub trudne. Na początku możesz osiągnąć niewiele, ale nawet wykonanie niewielkiej części przydzielonego zadania może zbudować pewność siebie i sprawić, że kolejne kroki staną się trochę łatwiejsze.
- Bądź realistą. Pamiętaj, że osiąganie celów i zmiana nawyków wymagają czasu. Jeśli czujesz, że utknąłeś, zacznij od wykonania prostego, małego zadania, dzięki któremu odzyskasz zaufanie do siebie. Nie stawiaj sobie też oczekiwań, których najprawdopodobniej nie będziesz w stanie spełnić.
- Oprzyj się pokusie. Spędzasz dużo czasu w mediach społecznościowych, często robisz przerwy na kawę, a może nieustannie wymieniasz się wiadomościami z rodziną lub przyjaciółmi? Problemy z zachowaniem koncentracji będą wymagać od Ciebie zdecydowanego, konsekwentnego działania. Zastanów się, jakie rozrywki najczęściej odciągają Cię od obowiązków i ustal zasady, których bez względu na wszystko będziesz się trzymać. Możesz na przykład sprawdzać pocztę tylko w wyznaczonych godzinach w ciągu dnia lub korzystać z sieci wyłącznie podczas przerwy na lunch.
Przeczytaj również: 5 kroków do równowagi między życiem zawodowym a osobistym