Porady

Przeciążenie pracą – jak sobie radzić?

Coraz częściej praca potrafi wprawiać w zły nastrój. Przyczyną takiej sytuacji może być zbyt duża ilość obowiązków i zadań zrzuconych na pracownika. Jak sobie poradzić w przypadku przeciążenia pracą?

Dlaczego jesteś przepracowany?

Chociaż to pytanie na pierwszy rzut oka wydaje się bezsensowne, warto właśnie od niego zacząć walkę ze swoim problemem. Spójrz na swoją pracę z dystansu i jasno określ, co sprawia, że czujesz się przytłoczony. Czy to zbyt duża ilość obowiązków? A może gorący okres w pracy? Sytuacji, które mogą wpłynąć negatywnie na Twoje samopoczucie w pracy może być naprawdę wiele. Wystarczy, że Twój współpracownik weźmie kilka dni urlopu zostawiając Cię ze swoimi zadaniami. Określenie przyczyny przeciążenia pracą jest ważne ze względu na ustalenie strategii rozwiązywania tego problemu. Inaczej będziesz działać w przypadku chwilowego spadku mocy, niż w momencie, kiedy sytuacja trwa miesiącami.


Przeczytaj również: Jakiej muzyki słuchać w pracy?


Poproś o pomoc!

Zgłoszenie problemu Twojemu przełożonemu nie jest niczym wstydliwym. Wręcz przeciwnie, Twoje nastawienie pokaże siłę, a nie słabość. Mało kto decyduje się przecież na zgłoszenie takich spraw. Taka postawa udowadnia, że dbasz o jakość swojej pracy oraz o prawidłowe funkcjonowanie firmy. Może Ci się wydawać, że proszenie o pomoc kolegów z pracy to zawracanie im głowy. Istnieje jednak spora szansa na to, że wielu z nich doceni Twoją prośbę o radę i zaufanie, którym ich darzysz.

Jak rozmawiać z szefem?

Przemyśl dokładnie jak może potoczyć się Twoja rozmowa z przełożonym. Nie możesz przyjść na spotkanie i narzekać na swoją pracę. Takie negatywne nastawienie może postawić Cię w złym świetle. Zamiast tego zapewnij swojego szefa, że chcesz wykonywać swoje zadania efektywnie i na czas, ale z pewnych powodów nie możesz tego zapewnić. Pokora to klucz do udanej rozmowy.

Po pierwsze, pamiętaj żeby działać szybko. Im dłużej odwlekasz problem, tym większy się staje. Mów jasno i nie owijaj w bawełnę. Jeśli potrafiłeś zidentyfikować przyczynę swojego przeciążenia, przedstaw go w prosty i klarowny sposób. Co będzie istotne podczas tej rozmowy? Weź na siebie odpowiedzialność swoich działań! Pomyśl o możliwych rozwiązaniach problemu i zaproponuj je swojemu przełożonemu. Dzięki temu wyjdziesz na osobę, która dba o firmę i myśli przyszłościowo.


Tagi
Czytaj więcej