Aktualność Wydarzenia

Przed nami Winobranie w Zielonej Górze 2018

W dniach 8-16 września odbędzie się Winobranie w Zielonej Górze. To połączenie tradycji ze świętem miasta oraz największa atrakcja regionu.

Przygotowania na ostatniej prostej

W Zielonej Górze od kilku dni czuć już ducha zbliżającego się święta. Winobranie tradycyjnie obchodzone jest na początku września. Jest to jeszcze lato, ale słońce nie doskwiera już tak bardzo. Miasto powoli wchodzi w stan przedjesiennej zadumy. To czas, kiedy stawiane są już kramy na deptaku, regionalni winiarze przygotowują pieczołowicie swoje produkty, na skwerach i placach budowane są sceny muzyczne, a mieszkańcy i turyści tylko oczekują na sygnał od prezydenta i Bachusa na rozpoczęcie tygodniowej imprezy.


Przeczytaj również: Ruszyły zielonogórskie rowery miejskie


winobranie w zielonej górze 2018

Winobranie w Zielonej Górze

Miasto Zielona Góra od dawna znana jest z produkcji wina. Pierwsze historyczne informacje o tutejszych winnicach pochodzą aż z 1314 roku. Pod koniec XVIII wieku funkcjonowało tu 2200 winnic. Ówczesne miasto, jako pierwsze w Niemczech, rozpoczęło produkcję szampana, przy którym pracował m.in. francuski specjalista sprowadzony z Szampanii. Co roku z początkiem jesieni obchodzono święto zwane Winobraniem. Już jako polskie miasto Zielona Góra zaczęła kontynuować tę tradycję. Obecnie święto wina trwa tydzień, gdzie mieszkańcy i turyści mogą uczestniczyć w wielu ciekawych wydarzeniach kulturalnych, imprezach sportowych, koncertach czy jarmarkach i spotkaniach. Jedną z największych atrakcji jest wielobarwny i roztańczony korowód, który przechodzi główną ulicą miasta. W tym roku odbędzie się on 15 września, zacznie się o godzinie 12:00 i przejdzie Al. Konstytucji 3 Maja.

W tym roku na koncercie finałowym Winobrania wystąpi Bajm. Ponadto na scenach rozlokowanych w mieście zagrają m.in. Coma, Lipali, Agnieszka Chylińska, Natalia Kukulska, Bracia, Łukasz Łyczkowski & 5 rano.

Zobacz szczegółowy program Winobrania

Zdjęcia źródło: fb/MiastoZG, Informacja Turystyczna Zielona Góra


Przeczytaj również: Nowa Praca na Foodtruckach [ZDJĘCIA]Tagi
Czytaj więcej